برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

تحصیل در آمریکا (ایلیا)

نام مصاحبه شونده: ایلیا

کارشناسی: معماری غیرانتفاعی خیام مشهد.

کارشناسی ارشد: معماری دانشگاه UCL آمریکا.

در ابتدا نیاز است که یک سری کلیات را عرض کنم. دانشگاه کارشناسی من، دانشگاه مطرح و معروفی نبود، اما توانستم از همین دانشگاه، پذیرش کشور آمریکا را دریافت کنم. رشتۀ من معماری بود و برای این رشته در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا، بیشتر خلاقیت و پورتفولیو مهم است. به طور کلی، بین رشتۀ معماری با رشته‌هایی نظیر برق برای پذیرش، تفاوت وجود دارد و منظور از این تفاوت در روند پذیرش، همان توجه به خلاقیت هنری و ذهنی متقاضی است. به شخصه پورتفولیوی تقریباً خوبی داشتم و نام و رسم دانشگاه دورۀ کارشناسی من، سهم بزرگی در پذیرش من نداشت. برگ برندۀَ پذیرش من، پورتفولیو بود. این موضوع برای مقطع کارشناسی ارشد است. در رابطه با دکترا، مقاله و رزومۀ علمی و آکادمیک، بیشتر از پورتفولیو ارزش دارد. در کشور آمریکا، تقریباً ۸ تا ۱۰ دانشگاه اول آن مانند هاروارد، شرط معدل بسیار مهم است. اما اگر این تعداد دانشگاه را کنار بگذاریم، برای قبولی در سایر دانشگاه‌های آمریکا، پورتفولیو و اسکوپی مهم‌تر است. اسکوپی، نامه‌ای است که با حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ کلمه که در آن خود را معرفی می‌کنید. خیلی مهم است که اسکوپی و پروتفولیو را هماهنگ و یکسان و یکدست بنویسید. به بیانی دیگر، معرفی شما (اسکوپی) و معرفی کار شما (پورتفولیو)، مکمل یکدیگر باشند؛ نه در تضاد.

زبان:

طبیعی است که زبان شما باید خوب باشد. اما به شخصه، کلاس خاصی برای تقویت زبان نرفتم و بیشتر به مطالعۀ کتاب‌ها اکتفا کردم. اصولاً مدت زمان یادگیری زبان برای اقدام به تحصیل در خارج از کشور، شاید حدود ۱ و نهایتاً ۲ سال باشد. اما به تلاش خودتان بستگی دارد که شاید زمان آن کاهش یابد. به عقیدۀ من، نمرۀ زبان چندان ربطی به کلاس‌های زبان ندارد و مهم این است که شما، حتی بدون حضور در کلاس خاصی، بتوانید به تنهایی نیز خوب بخوانید. در مجموع، میزان تسلط شما به زبان برای پذیرش در آمریکا، مهم است. برای توضیح بیشتر می‌توانم بگویم که اگر زبان شما خوب باشد، حتی برای گرفتن فاند، ممکن است نمرۀ زبان شما باعث شود تا یک سری تسهیلات بدهند؛ مثلاً ممکن است دستیار استاد دانشگاه در کلاس شوید.

کار در آمریکا:

ما به عنوان دانشجوی بین‌المللی در حال تحصیل در آمریکا، اجازۀ کار داریم. اما محدود است. به شخصه در دوران تحصیلم، شروع به کار کردم. در حالی که حدود یک سال، از دانشگاه مرخصی گرفتم؛ با این هدف که بتوانم کار کنم. شرایط کار در هر شرکتی تقریباً با دیگر شرکت‌ها متفاوت است. به طور کلی هرچه نرم‌افزار بیشتر بلد باشید، به نفعتان است. راینو، نرم‌افزاری است که تقریباً همۀ شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند.

درآمد و مخارج:

مخارج در آمریکا، چهار بخش مهم دارد: اجارۀ خانه؛ خورد و خوراک؛ قبض‌های مختلف (آب و برق و گاز و تلفن)؛ وسایل حمل و نقل عمومی شهری. از این بین اجارۀ خانه از همه مهم‌تر است. چرا که سایر هزینه‌ها، در تمام شهرها یکسان است. در واقع، مقدار هزینۀ تعیین کننده، اجارۀ خانه می‌باشد. این هزینه در شهرهای مختلف آمریکا، قیمت‌های مختلف دارد. مثلاً هزینۀ خانه در تگزاس (جایی که خودم هستم)، کمتر از بوستون یا نیویورک است. هزینۀ خورد و خوراک به شکلی است که حتی می‌توان با ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار، نیاز خود را برطرف کنیم. هزینۀ قبض‌ها را در حدود ۱۰۰ دلار می‌توان در نظر گرفت. در حالت کلی، حدود ۱۵۰۰ دلار، هزینۀ ماهانه خواهد بود. با این حال، بستگی دارد که شما در ماه، چقدر درآمد داشته باشید. با این پیش فرض که در حینِ تحصیل، کار هم می‌کنید (بدون در نظر گرفتن تسهیلات مالی دانشگاه – فاند – که ممکن است از دانشگاه دریافت کنید). حقوق پایه در هر ایالت متفاوت است. حقوق پایه در تگزاس، از حدود ۱۵ دلار در ساعت شروع می‌شود.