برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

تحصیل در آلمان (فاطمه)شرایط مهاجرت تحصیلی در آلمان
شرایط مهاجرت تحصیلی آلمان


نا م مصاحبه شونده: فاطمه کارگر

کارشناسی : معماری دانشگاه تهران

کارشناسی ارشد: گرایش معماری تکنولوژی دانشگاه تهران و دانشگاه اشتوتگارت آلمان

•        شرایط تحصیل در آلمان:

سال ۸۵ برای تحصیل در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه شدم و در سال ۹۰ در مقطع ارشد و در گرایش معماری تکنولوژی شروع به تحصیل کردم .حدودا در سال ۹۴ قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکتری را داشتم وبا توجه به شرایط تحصیل در آلمان شروع به اقدام برای اپلای کردن و گرفتن پذیرش در مقطع دکتری و یا موقعیتی بهتربرای پذیرش  در مقطع ارشد کردم.

+برای گرفتن پذیرش تحصیلی دانشگاه اشتوتگارت ابتدا برای پروفسور کنیپرز ایمیلی ارسال کردم برای اینکه بدانم آیا می توانم بعنوان دانشجوی دکتری با ایشان کار کنم یا خیر ایشون جواب دادند که بهتر است یک سال  در این دانشگاه ارشد بخوانم و با محیط آشنا شوم و تصمیم بگیرم که در رابطه با چه موضوعی میخواهم  پژوهش کنم؟ و آیا واقعا می خواهم یا می توانم در مقطع دکتری ادامه دهی یا خیر؟

ایشان پیشنهاد دادند که با توجه به شرایط تحصیل در آلمان ، برای برنامه    (itech)اپلای کنم که  (itech) یک advanced standing   دارد .( وقتی شما موضوع تحقیقتان را تقریبا می دانید که در چه رابطه ای است ،برای پایان نامه ارشد یا اینکه یک سری bachelor  (لیسانسه) هایی هستند ،که اجازه دارند  advanced standing  بخوانند.

پس از اینکه وارد دانشگاه شدم یک مدت طول کشید تا تصمیم بگیرم که می خواهم این دوره را یکساله بخوانم یا دوسال را کامل بخوانم .چون به این صورت است که سال اول  بچه ها یک سری واحد ها با موضوعات مختلفی دارند که در دانشگاه روی آن کار می شود ، و بعنوان واحد درسی آنجا ارایه می شود. سال دوم ،ترم اول ،مقدمات پایان نامه شروع می شود و ترم دوم خودمان باید روی پایان نامه کار کنیم. در واقع من  با یک سری ورودی سال ۲۰۱۶ وارد دانشگاه شدم ولی بعد از یه مدت مثلا یک ماه با تیم ۲۰۱۵ یعنی بچه های سال قبل ادامه دادم.

 واحد های من را که تطبیق  دادند باید دو  درس آنجا می گذراندم یعنی ترم سومم که باید مقدمات پایان نامه ام را به علاوه دو واحد دیگر پاس می کردم پس من برنامه ارشدم را به جای دوساله ، یک ساله انجام دادم .

مورد دیگری که برای تحصیل در مقطع دکتری در اینجا  مهم است این است که تعداد بسیار کمی هستند که خود دانشگاه بودجه آن ها را می دهد اکثرا از یک موسسه دیگری ساپورت مالی می شوند .

یا مثلا یکی دیگر از دلایلی که به من گفتند برای دکتری اینجا بیایم این بود که ، در اینجا راحت تر می توانیم دنبال موسسه ای بگردیم که ما را ساپورت مالی کند برای فاند دکتری ، که من یک مقدار که گذشت تقریبا مطمینن شدم که دیگر نمی خواهم دکتری بخوانم ، تصمیم گرفتم ارشد را تمام کنم و کار کنم و باز ببینم که آیا واقعا می خواهم دکتری بخوانم یا خیر .

پس درسم را ادامه دادم و ارشد را تمام کردم و مجبور شدم از اشتوتگارت به مونیخ بیایم اینجا هم اول دنبال کار گشتم و از بین ۲۰ درخواست کاری که فرستادم یکی از آنها به مصاحبه رسید ، آن هم به دلایلی کنسل شد و نشد و من در آن موقع در حد A1 آلمانی می دانستم پس اول تصمیم گرفتم به صورت فشره زبان بخوانم چون به نظر می آمد که شرکت های معماری هستند که به زبان انگلیسی نیاز دارند و آلمانی نمی خواهند شرکت های بزرگ بین المللی که تعداد آنها خیلی زیاد نیست شرکت های کوچک تر هم تا حدی آلمانی نیاز دارند . در حال حاضر تقریبا شش ماه آلمانی خواندم و بعد دوباره که شروع کردم به درخواست دادن ایمیل هایم را بصورت آلمانی نوشتم و مصاحبه ها بصورت آلمانی بودند و به نظرمئ شرایط خیلی فرق کرد و بین ۱۵ درخواست مثلا سه تای آنها به مصاحبه می رسید و به نظر می آمد که این برای آنها مهم است .


+با چه سطح زبانی وارد itech  شدید و در حال حاضر چه سطح زبانی می خوانید برای کار کردن و برنامه ای که دنبال آن هستید ؟

زبان آلمانی تقریبا چیزی نمی دانستم سه ماه قبل از اینکه بروم یک سری کلاس در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزارمی شد  که فقط گرامر درس می داد کلاس های آقای اسفندیار بود فکر می کنم که در آنجا کمی با گرامر آشنا شدم فقط و چیزی از مکالمه و .. نمی دانستم و حدود یک سال و پنج ماه بدون اینکه زبان آلمانی بلد باشم آنجا زندگی می کردم ، مشکلی پیش نمی آید چون که چون در شهرهای بزرگ در دانشگاه همه انگلیسی صحبت می کنند و برای اپلای itech  در آن زمان سطح زبان خیلی بالا نبود یعنی آلتس ۶ و تافل بالای ۸۰ نیاز بود .

+پس با زبان انگلیسی پذیرش گرفتید؟ و آلمانی چیزی نمی دانستید؟

تقریبا آلمانی چیزی نمی دانستم.

+در آنجا برای دورهitech  آلمانی لازم نبود ؟

  کرس های itech هیچکدام آلمانی نیستند. در آلمان درمعماری  اشتوتگارت معروف است. به عنوان

یکی از دانشکده های معماری خوب آنجاست که یک ساختمان بزرگ است فکر می کنم ده تا institute   مختلف است که فکر می کنم فقط itech   است که کاملا انگلیسی است یک برنامه دیگر هست فکر می کنم برای شهرسازی پروفسور دایین ؟ فکر می کنم انگلیسی بود و بقیه آلمانی هستند .اما از نظر من هرچه  قدر آلمانی بیشتر بدانید و برین بهتر است و چون این برای ارتباطات بیشتر برای بدست آوردن امکانات بهتر است مثلا یکی از جاهایی که انگلیسی بلد نبودند در کارگاه چوب بود چون معمولا کسانی که در کارهای فنی هستند کمتر در محیط آکادمیک و بیشتر در کار عملی بوده اند و کمتر انگلیسی قوی تری دارند چند بار هم پیش آمد که در اداره ای با یک نفر برخورد داشتم که انگلیسی نمی دانست و اوضاع کمی سخت شد اما در کل مشکل جدی بوجود نمی آورد.

+شرایط تحصیلی آلمان برای itech  چگونه بود؟ و چگونه ارتباط برقرار کردید برای اپلای مستقیم با استاد ارتباط داشتید ؟

من از قبل با پروفسور کنیپرز آشنا بودم و من را قبل از اپلای می شناختند ، به ایشون ایمیل زدم ولی خب تاکیدشان این بود که دِدلاین را از دست ندهم چون شرایط مقداری سخت می شود و من سر موعد deadline  اپلای کردم و همه مدارکی که می خواستند را فرستادم که مثل همه ی جاها تمام مدراک تحصیلی را می خواهند letter of motivation  )انگیزه نامه ) را می خواهند رزومه و پورتفولیو می خواهند همه چیزهایی که دانشکده معماری نیاز دارد را فرستادم فکر می کنم ددلاین ۱۵ فوریه بود الان هم احتمالا همین است.

 در عرض چند هفته حدود یک ماه بعد جواب آمد که باید بروم برای مصاحبه و مصاحبه آن ۲ فروردین بود مصاحبه با یکی از دانشجویان دکتری آنجا بود که زیاد هم ایران می آید و برنامه می گذارد و در  otke جزو دانشجویان مهم بود و با پروفسور کنیپرزکار می کرد . در مورد پورتفولیو سوالاتی پرسید و پرسید چرا  اینجا اپلای کردی و … این مرحله آخر بود که پذیرفته شدم و شروع کردم به کارای رفتن و خوابگاه گرفتن و سفارت و ویزا.

+مراحل گرفتن سفارت و ویزا به چه شکلی انجام شد؟

همانطور که می دانید سفارت و ویزا جزو سخت ترین مراحل است که من مشکل خاصی نداشتم و خیلی زود وقت سفارت گرفتم که البته در حال حاضر روند آن تغییرات زیادی کرده است سفارت آلمان قبل تر ها اینگونه بود که ما خودمان وقت می گرفتیم اما الان باید ایمیل بزنیم، به این شکل بودکه یک‌سایتی باز می شود و تاریخی را انتخاب می کردیم و می رفتیم. در حال حاضر فکر می کنم خیلی تغییر کرده است.اما در کل کار خیلی سختی نبود یعنی وقتی که گرفتم ، مدارک و چیزهایی که خواسته بودند را آماده کردم و بعد روز مصاحبه هم خیلی سوال خاصی از من نپرسیدند مثلا پرسیدند تو که یک بار ارشد خوانده ای چرا دوباره قصد خواندن در مقطع ارشد را داری که برایشان توضیح دادم که چرا دوباره می خواهم ارشد بخوانم و مدتی طول کشید تا ویزا آمد اما مثلا یکی از دوستان من که در آن سال ما دو نفر بودیم که اپلای کردیم از بچه های مکانیک شریف بودند که فکر می کنم برای کارگاه هینچ اپلای کردند که او یک مقدار دیر اقدام کرد و حدود سه ماه زول کشید تا ویزایش بیایدمثلا اگر ۱۸ اکتبر کلاسش شروع می شد او حدود ۶ دسامبر رسید و یک سری کلاس ها را از دست داد اما دانشگاه اجازه داد بیاید خیلی اذیت شد اما خب در نهایت شد.زمانی که پذیرش می دهند هرچه سریع تر این مراحل را شروع کنید به نفعتان می شود .

•        هزینه های مهاجرت تحصیلی آلمان

+هزینه هایی که آنجا دارید به چه صورت است آیا fund دریافت کردید ؟

اگر فاند خاصی ندارین مثل DAD به معماری سخت فاند می دهد. رشته های دیگری هستند که مثلا رشته منابع آب در اشتوتگارت حدود هفت تا ایرانی بودند که  خوب به آنها فاند میدادند و DAD هم به آنها فاند می داد اما در رشته معماری یک مقدار سخت فاند می دهند .من برای یکی از موقعیت هایش برای معماری  اپلای کردم اما به این شکل بود که درس من که تمام شد آنجا شروع می شد برای همین فکر می کنم من را در نظر نمی گرفتند و من هیچ فاندی نداشتم اگر به این شکل باشد باید چیزی حدود ۸۶۰۰ یورو در حسابتان باشد که این جزو مدارکی است که برای ویزا اقدام می کنید و تقریبا تمام این مقدار یا شاید هم بیشتر در یک سال خرج می شود در اشتوتگارت هزینه های دانشجویی معقول است مثلا حدود ۳۵۰ یورو هزینه خوابگاه بود و بلیت های دانشجویی نسبت به بلیت های دیگر انقدری نیست هزینه هاش و قابل پرداخت است تقریبا می شه گفت ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو هزینه ماهانه زندگی است ولی خب یک چیزایی تقریبا هزینش زیاد است مثلا لوازم تحریر یا چیزهایی مربوط به کارتقریبا هزینه بالای دارد بسته به پروژه دارد که ممکن است یک باره هزینه زیادی داشته باشد و دانشگاه هم کمک هزینه ای نمی دهد ما فقط یک کاری داشتیم که هزینه ـن حدود ۱۰۰ یورو می شد دانشگاه کمک هزینه ۱۰۰ یورو را داد اما خیلی کم پیش می آید یک همچنین چیزی برای کمک مالی موسسه های زیادی هست که من خیلی هم پیگیر آن نبودم اما خب اگر پیگیر باشیم شاید بتونه کمک هزینه ای در حد ۳۰۰ یا ۴۰۰ حداقل در ماه بیاورد بعد من یک کاری کردم در ماه سوم چهارم به عنوان ریسرچ اسیستنت (research assistant)در دانشگاه شروع به کار کردن کردم حالا کار هم خیلی زیاد نبود هم من خیلی وقت نداشتم کار کنم اما در کل درحدود ۲۰۰۰ یورو درامد داشتم امکان این هم که کار دانشجویی انجام بدهید تا حدی هست مثلا من دوستانی دارم که همزمان حدود ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی داشتند و حدود ۸۰۰ یورو یعنی هزینه ماهشان را در می آوردند و درس می خواندند ولی به نظرم در آیتک خیلی ممکن نیست چون واقعا شرایط خیلی سخت تری است و برنامه اش بسیار فشرده است و اینگونه نیست که وقت خیلی آزادی داشته باشیم برای اینکه حالا خارج از دانشگاه کار کنیم اما غیر ممکن نیست فقط یک مقدار سخت تر می شود اگر هم مجبور بشوید که حتما کار کنید قطعا تحصیلتان طولانی تر می شود مثلا به جای اینکه دوساله دفاع کنید باید سه ساله دفاع کنین اما هرسال دفاع اکتبر است و اینگونه نیست که مثلا وسط سال بتوانید دفاع کنید یک تاریخ خاص دارد که فقط در همان تاریخ باید دفاع کنید.

تجارب کاری:

+در باره موقعیتی که الان گفتید که دنبال شرکت ها هستید و رزومه می فرستید و حالا زبان را هم تکمیل کردید تا بتوانید راحت تر این پذیرش تحصیلی در آلمان را بگیرید درگیر این مساله هستید چه مهارت هایی به کار می آید ؟ چه در دوران تحصیلی چه پس از آن مهارت یا هرچیزی که فکر می کنین شرکت ها لازم دارند چیست؟

یک چیزی که به آن رسیدم البته خیلی نرم افزار های اختصاصی هست که خود شرکت ها دارند که آلمانی است مثل vector port  که ما کار نمی کنیم ولی آنقدر هم فکر نمی کنم سخت باشد ولی آرشیکد خیلی اینجا استفاده می شود و بعد رویت خیلی از شرکت های بزرگتر بین المللی با رویت کار می کنند ولی به نظر من بیشتر از همه زبان خیلی کمک کننده است و وقت سیو می کند این طرف و بعد خود دانشگاه یک pdf می دهد قبل از اینکه بروید زمانی که اپلای کردید مثلا یک سری منابع می دهد که بخوانید ولی خب خیلی واجب نیست در دانشگاه هم خودشان اکثر بچه ها که می آیند گرس هاپر را بلدند ولی اینگونه نیست که باز در دانشگاه نتوانید یاد بگیرید کورس هایش هست که گرس هاپر را در دانشگاه یاد بگیرید بعد از grasshopper شاید python خوب باشد بدانید و تا حدی سی شارپ به درد می خورد بعد یک نکته  در مورد آیتک این که اسمش  هست که شما با پروفسور کنیپرزKnippers & Menges  و منیگز  ولی عملا ان ها هیچ کرسی ارایه نمی دهند مگر اینکه به ندرت  lecture  داشته باشند کرس ها را دانشجویان دکتری را ارایه می دهند  و حالا یک چندتا دیگه پروفسور کنار اینها و یا اینکه یک پروفسور هست با چندتا دانشجوی دکتری که کنارش کمک می کنند در درس هایی که دوتا پروژه اصلی هست یکی پاویلیون هست که هرسال بچه ها می سازند و یکی هم پایان نامه ها  طراحی پاویلیون که تقریبا از همان ترم اول شروع می شود تا ساختش همه گروهی کار می کنند که گروه ها با هم فرق می کنند یک مقدار  مثلا گروه هایی طرح را درمی آورد ،طرح که بوجود آمد گروه هایی متریال می شوند گروه هایی سازه می شوند و کارا تقسیم میشود و پیش می رود خود پروفسور کنیپرز و منیگرز دوهفته  یا سه هفته ای یک بار  باید ارایه داشته باشیم و آنها نظر می دهند و اینگونه نیست که خیلی با آنها کلاس زیاد داشته باشیم.

در آیتک این دو پروفسور موسسه هایی دارند که در این موسسه ها این برنامه ها را پیش می برند ICD  برای پروفسورمینگرز هست و ITKE  برای پروفسور کنیپرزهست این دو جزو انستیتو های کل دانشکده معماری هست این دو دانشکده باهم دانشجوهای دکتری هر کدام یک سری از کرس ها را ارایه می دهد . در مورد هزینه ها اینکه از سالی که من وارد دانشگاه شدم این قانون نبود ولی از سال بعدش این قانون تصویب شد که دانشجویان خارجی ترمی حدود ۱۵۰۰ یورو به جای شهریه به دانشگاه باید پول بدهند یعنی من فقط ترمی ۱۶۰ یورو می دادم اما این ۱۵۰۰ یورو هم اضافه شد.

•        جمع بندی و سوالات:

+شادی : آیا معماری بایونیک در آیتک برای پذیرش تحصیلیفیلد خاصی دارد در آنجا یا فقط تکنولوژی ؟

بایونیک خیلی جدی است اینجور نیست که نباشد مثلا همه این پاولیگن ها اگر فیلم هاشان را دیده باشید مثلا یه پیش زمینه اولیه از بایونیک می گویند. برای خود من جالب بود من قبل از اینکه با بچه های سال دوم شروع به ادامه کنم همان ترم اول  یک واحدی دارند که معماری بایونیک هست که می روند یک شهر دیگر مثلا دانشکده علوم با یک سری از دانشجو های علم شروع به کار کردن می کنند نمی دانم چه کسی این را تعیین می کند اما بستگی به پاویلونی که آن سال دارند شروع می کنند تحقیق کردن وهر گروهی یک تِم دارد پس هم امکانش وجود دارد و هم تا حد خوبی در دوتا دانشکده روی آن کار شده است  و کنیپرز و منیگرز هم روی این موضوع خیلی مقاله هم داده اند .

+رامین : بعد از تحصیل آیا اقامت دایم می دهند یا خیر ؟

پس از تحصیل یک سال و نیم فرصت دارید کار پیدا کنید یک ویزای یک ساله به نام جاب زوخه(نمی دونم چیه دقیقه ۱٫۵۴) می دهند اگر در این مدت کار مرتبط با رشته ات را پیدا کردی و قرارداد داشتی می توانی بصورت ویزای کاری تمدیدش کنی.

+اگر از   DAD فاند بگیریم آیا بازم امکان تمدیدش وجود دارد یا باید برگردیم ایران ؟

فکر نمی کنم برایDAD  همچنین شرایطی باشد  نمیدانم اگر باشد احتمالا در خود فاندی که نوشتن توضیح می دهند که آیا همچنین چیزی هست یا نه اما من فکر نمی کنم .

نکات :

پارسال جالب بود که مثل اینکه از ایران خیلی ها اپلای کردن پنج ایرانی برای آیتک پذیرش گرفتند و امسال شنیدم دو تا ایرانی و هرسال چند ایرانی در مجموعه هست.

با آرزوی موفقیت