برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

گفتگو با بهاره – دانشگاه کنکوردیا کانادا

گفتگو با بهاره – دانشگاه کنکوردیا کانادا

 • ورودی سال ۸۸ دانشگاه تهران
 • ارشد انرژی دانشگاه تهران
 • مشغول به تحصیل در گرایش عمران civil engirienig  در دانشکده مهندسی دانشگاه کنکوردیا .

 

جزییات رشته

این گرایش گرایش عمران محسوب میشود و من که از رشته معماری آمده ام سه درس پیش نیاز را باید بگذرانم. این دانشگاه علاوه بر دوره های لیسانس و phd دو نوع مستر دارد که یکی با امتحان و یکی بدون امتحان:

 • master of enginiaering
 • master od siecnce

master of enginiering:

شما فقط دوره می گدرانید( cours) ,  پایان نامه ندارید و باید حدودا ۶۰ واحد پاس کنید ( حدودا ۱۴ درس). راحت پذیرش می دهد و در عوض فاند و  کمک هزینه تحصیلی ندارد. حدودا سالی ۱۴۰۰۰ دلار شهریه باید بپردازید.آیلتس ۶٫۵ و معدل خیلی بالایی هم نمیخواهد.

 master of sience :

شما باید با یک استاد مکاتبه کرده و پذیرش بگیرید .در این صورت سالیانه ۱۰۰۰ دلار فاند از طریق استاد به شما تعلق میگیرد.و از آنجا که شهریه ۲۸۰۰۰ دلار است از این راه نصف بیشتر هزینه شهریه را می توانید بپردازید.

معمولا اساتید خیلی جواب ایمیل نمیدهند و سرشان شلوغ است برای همین از master of enginiering پذیرش راحتتر است که در این بازه شما حضورا به پیدا کردن استاد می پردازید و تبدیل به master of sience می شوید.

چون این رشته گرایش عمران است نیازی به پرتفولیو ندارد.و پایه پذیرش معدل است اگر در ایران باشید که معدل لیسانس و یا معدلی که در یک ترم اینجا کسب میکند که بر اساس آن بتوانید استاد پیدا کنید.و تبدیل به master of sience  کنند که فاند دریافت کنند.

 گرایش هاbuilding enginiering  در کنکوردیا

اگر استاد داشته باشید که با توجه به زمینه کاری استاد و پیشنهادات او گرایش شما مشخص میشود.اگر استاد نداشته باشید وmaster of enginiering باشید. بسته به اینکه بیشتر دوره ها را در چه زمینه ای برداشته اید گرایش تان مشخص می شود. building enginiering  در کنکوردیا سه گرایش دارد:

 • energy sience-  انرژِی
 • constraction manegment ( مشابه مدیریت پروژه)
 • enviromental- (مباحث محیط زیست و..)

گرایش ها یک مزیت برای افرادی که از گرایش های معماری قصد پذیرش دارند به حساب می آید.  مثلا من که پیش زمینه انرژی داشتم و مقالاتی در این رابطه داشتم راحت تر توانستم استاد پیدا کنم.

نکته :

برخی دانشگاه ها به این صورت است که سال اول همه master of enginiaering هستند و سال بعد همه با فاند مشخص وارد  master of sience میشوند.

در این رشته بیشتر بچه ها مهندسی هستند و تنها فرد با پیشزمینه معماری من هستم وحتی هنگام مصاحبه استاد من از اینکه سوالات مرتبط با انرژی با پاسخ میدادم تعجب میکرد ولی خب واقعیت این است که که رشته انرژی در ایران

تفاوت است و خیلی شبیه به building of sience است.

ما در ایران خیلی با عدد و رقم کاری ندارم و به اطلاعات نرم افزار اکتفا میکنیم. ولی در اینجا همه چیز با عدد و رقم است و باید با فرمول ها محاسبه شود و ما بفهمیمم این نرم افزار با کدام فرمول ها کار میکند و در مواقع نیاز بتوانیم داده های

رم افزار را با توجه به پروژه و اقیلم تغییر دهیم. و در واقع نرم افزار کمکی است و اصل کار را شما انجام میدهید.

construction management متقاضی بیشتری دارد ، آسانتر است و بازار کار بیشتری دارد و خروجی دانشگاهی بیشتری هم دارد.

نحوه پذیرش دانشگاه کنکوردیا

من دانشگاه کنکوردیا را در حین خواندن مقاله برای پایان نامه پیدا کردم موضوع من زمینه کاری این دانشگاه مطابقت داشت و اساتید را هم از طریق مقالاتی که برای پایان نامه می خواندم پیدا کردم.

ولی به طور کلی بهتر است با مطالعه زمینه کاری هر استاد را پیدا کرد.هر استادی در پروفابل علایق و زمینه کاریشان را نوشته اند و هر استادی فقط در زمینه خاصی کار میکند که البته وقتی وارد دانشگاه می وشد میفهمید که خیلی از

ساتید فقط روی یک موضوع خاص کار میکنند برخلاف چیزی که در پروفالیشان نوشته اند.

برای پذیرش از طرق دانشگاه master of enginiaering ایلتس ۶٫۵ می خواهد و معدل ۱۴ ولی master of sience تز دارد و باید با استاد هماهنگ کنید.گرچه الان به دلیل شرایط اقتصادی ایران و اینکه اینجا تعداد زیادی دانشجوی ایرانی دارد

یاستی را پیش گرفته اند که کمتر دنشجویی ایرانی بپذیرند.

تاثیر نمرات

رشته هایی مثل رشته من خیلی مهندسی و نمره ای است و همه تونایی شما با نمره سنجیده می شود و حتی یک سری اسکولار شیپ ها هستند که فقط به معدل تعلق میگیرد.

معدل برای اینجا ۴٫۳ است . از این نمره حداقل باید ۴ را گرفته باشید ولی در عوض پرتفلیو نمی خواهد در حالی که یک رشته مشابه در دانشگاه رایرسون پرتفولیو میخواست که مزیت کنکوردیا بود .

زبان مورد نیاز

در اینجا فقط دانشگاه مک گیل و کنکوردیا انگلیسی زبان هستند و بقیه دانگاه ها و کالج ها فرانسوی زبان می باشند.

به طور کلی در کبک خیلی به اینکه زبان فراسه را بلد باشید حساس هستند و اگر بخواهید به صورت رسمی مشغول به کار شوید باید به زبان فرانسه مسلط باشید و انگلیسی در واقع یک امتیاز مازاد است.

البته این مشکل معمولا در مرکز شهر که دانشگاه است اکثرا مهاجر و انگلیسی زبانند، زیاد به چشم نمیخورد ولی اگر کسی قصد ماندن در اینجا را داشته باشد باید به زبان فرانسه مسلط باشد.

هزینه ها

هزینه ها در اینجا خیلی کمتر از ونکور و تورنتو است و اکثر بچه ها برای تحصیل به اینجا می ایند ولی بعد از تحصیل و پیدا کردن کار در ونکور و تورنتو به آنجا می روند. برای مثال ما در کبک کارت مترو را ماهانه ۵۱ دلار شارژ میکنیم و نامحدود

است ولی در تورنتو ۱۲۰ دلار و فقط هم برای مترو و برخی از اتوبوس هاسی شهری می باشد.

مراحل پذیرش

سال اول ارشد من ازمون تافل را با نمره ۹۸ پاس کردم و سال دوم بیشتر در پی نوشتن مقاله بودم برای پذیرش که یکی از مقالات را در یک مجله نسبتا معمولی به چاپ رساندیم و دیگری هنوز چاپ نشده است با این حال شما مقاله چاپ

شده را هم میتوانید در پرتفولیو بگدارید و حتما باید خلاصه ان را هم بنویسید.

پایان نامه من راجع به جزیره حرارتی بود در تهران و با دوربین های حرارتی عکس حرارتی از ساختمان ها گرفته بودم و با اینکه شاید مقاله چندان جالبی نشد، ولی استاد می گقت که برای همین متدولوژی به من پذیرش داده است .شما

باید کار متفاوتی انجام دهید که نشان دهد چقدر وقت میگذارید و چه کارهایی میکنید.

من فقط کانادا اپلای کردم و دانشگاه های رایرسون و یوبی سی و کنکوردیا رشته من را داشتند که چون یو بی سی گران بود زیاد سمتش نرفتم،رایرسون هم پرتفولیو میخواست و نهایت توانستم برای کنکوردیا پذیرش بگیرم

ولی برای گرایش معماری گستره وسیع تری است.

البته من ویزایم را از طریق پذیرش کالج گرفتم و زمانی که به اینجا آمدم تغییر دادم. کالج من در اتاوا و رشته energy management بود ولی خوب مونترال شهر بهتری است.

اخذ ویزا با پذیرش کالج

چون کاج عموما برای کار است و شما را برای بازار کار آماده میکند و کار کردن هم خطراقامت دارد پس سخت گیرانه تر هستند.شما باید یتوانید قانعشان کنید.

من با ضمیمه کردن دفترچه کنکور ورشته های انرژی اثبات کردم که اگر بخواهم در رشته خود بیشتر پیشرفت کنم چاره ای جز درس خواند در کشور خارجی ندارم. و نیاز داشتم برای انرژی منجمنت به خارج از کشور بروم چرا که مورد مشابه

را در ایران نداریم. حتی ما ازمون LEED  را نمی توانیم در ایرن شرکت کنیم دوره ها برگزار می شود ولی برای ازمون باید به خارج از ایران برویم.

همچنین باید ثابت کنی که در کشور خودم م به این مهارت نیاز هست و من میخواهم بیایم و بهتر شوم و در اینجا چون سابقه کار در دپارتمان انرژی وزارت علوم را هم داشتم مدرکی برای اثبات این ادعا بود. و در نهایت با یان مدارک قانع

شدند.

فاند ارشد و دکتری

دکتری به این صورت است که شما شهریه ای نمیدهید و اسکولارشیپ محسوب میشود شهریه برای شما کبکی حساب میشود و شهریه انیتر نشنال را نمیپردازید این شهریه حدودا ترمی ۱۴۰۰ دلار می شود.

علاوه بر این استاد هم سالی ۲۰۰۰۰ دلار به شما میدهد که از این مبلغ بخشی صرف شهریه و مابقی تقریبا هزینه زندگی را تامین میکند.که اگر در کنار آن بتوانید TA یا RA شوید و یا در بیرون کار کنید ، اوضاع خیلی عالی تر می شود .

فاند ارشد یک بخشی از شهریه را در بر میگیرد و هزینه زندگی را هم به طور کامل باید خودتان بپردازید. من فاند سالی ۱۰۰۰۰ که به هم مستر ها می دهند را گرفتم ولی اگر کسی معدل بالایی داشته باشد می تواند برای اسکولار شیپ

ها اقدام کند که از ۵۰۰ – ۱۲۰۰۰ دلار را شامل می شود.

همچنین اگر  master of sience و یا phd باشد یرای خیلی از اسکولارشیپ ها نیز می توانید اپلای کنید.

هزینه ها

استان کبک یکی از ارزان ترین هاست ولی به تازگی بخشی از تصحیلاتی که در اختیار دانشجویان بین المللی قرار میداند در حال حذف است و همچنین دانشگاه این اجازه را دارد که شهریه را برای دانشجویان بین الملل بالا ببرد

شهریه

بجه های مستر و لیسانس  شهریه اینترنشنال و  مقطع دکتری شامل شهریه کبکی می شوند.

برای مستر ترم پاییز حدودا ۷۰۰۰ و ترم زمستان حدودا ۶۰۰۰ که حدودا می وشد سالی ۱۴۰۰۰ دالار

دقت کنید که دانشگاه در ۴ ترمم اول شهریه را با شما تسویه میکند.ترم پاییز زمستان تابستان و پاییز سال بعد شما باید شهریه را تسویه نمایید.و هر ترم اضافه حدودا ۶۰۰ دلار هزینه دارد.( ترم اضافه مازاد بر دو سالی که قرار بوده درس بخوانید.)

نکته:

کسانی که می خواهند یک الی دو سال دیگر اپلای کنند این را مد نظرقرار دهند که برای مثال در برخی دانشکده ها شهریه از سالی ۱۸۰۰۰ می شود ۲۷۰۰۰ و جهش زیادی است و البته این اتفاق هنوز در دانشکده مهندسی نیفتاده است.

هزینه زندگی

 • هزینه اجاره خانه : حداقل ۳۰۰ دلار را دیده ام و کمتر ندیدم

 

 • اجاره یک اتاق: حدودا ۴۰۰ دلار

 

 • اجاره آپارتمان اشتراکی :مثلا اپارتان ۹۰۰ دلاری را سه نفری و نفری ۳۰۰ دلار بردازید

 

 • رفت و مد و شارز کارت مترو: ۵۱ دلار

 

 • خط تلفن : بسته به نوع حداقل ۲۵-۳۰ دلار ماهانه ( برای سیم کارت)

 

 • خورد و خوراک :اگر بیرون غذا نخورید:ماهی زیر۲۰۰ دلار هزینه خوراک میشود

 

 • وسایل اولیه خانه لباس های زمستانی و.. هزینه های جانبی است و متفاوت می باشد.

 

 • خوابگاه های دانشگاه کنکوردیا گران استاگر خوابگاه نگیرید هزینه های زندگی با زیر ۱۰۰۰ دالار تامین می شود و ولی در خوابگاه غذا اجباری است. و با این حساب کمتر از ۱۵۰۰ نمی شود.

 

 • بیمه دانشجویی : هزینه بیمه از همان شهریه کم میشود ۱۰۰ وخورده از شهریه مربوط به بیمه است.این بیمه اکثر موارد را تامین میکند ولی مواردی مثل واکسن کزازا ۱۰ ساله است و باید ایران بزنید چون اینجا خیلی گران است

 

در آمد ها

کار پاره وقت دانشجویی ۲۰ ساعت در هفته می باشد و اکثر بجه ها سر کار میروند ساعتی ۱۱ خورده ای حق الزحمه تعلق میگیرد و این درآمد هزینه های زندگی را تامین می کند .و البته برای کار کردن باید تا حدی فرانسه بلد باشید و هر چه بهتر باشید راحتتر کار پیدا میکنید

برای ۸۰۰۰ یا می توانید از ایران بگیرد یا اسکلار شیپ و یا کار و البته برای دانشجویان معماری سه واحد ۱۸۰۰ تومان هم اید خودتان پرداخت کنی که افرادی که ار عران می آیند نمی گذرانند.

درآمد کار حرفه ای

معمولا کار حرفه ای را به عنوان کاراموز اینتر شیب ساعتی ۱۵  دلار است و بعد از کار آموزی حقوق به ساعتی ۱۸ دلار هم میرسد. همه چیز به قابلیت های شما بستگی دارد. شما میتوانید از طریق جلسات با شرکت ها لینک بزنید و در شرکت های بزرک و مهم نیز کار کنید.

مهارت ها

برای رشته ای که من هستم برنامه نویسی خیلی می تواند کمک کند. چیزی که شما را متمایز میکند این است. بچه های مکانیک بیشتر مطلب کار میکنند و اگر فرد ی بسلط به پاییتون و یک زبان برنامه نوویسی را بلد باشید خیلی کمک میکند.
به طور کلی ما خیلی از لحاظ نرم افزار جلو هستیم . کانادا از این لحاظ از آمریکا هم عقب تر است و بیشترین چیزی که کار میکنند انرژی پلاس است.

نرم افزار های در فضای حرفه ای نیز می توانند مفید باشند ولی برای پیدا کردن شغل باید خیلی حرفه ای باشید تا کار مناسبی پیدا کنید و معمولا همه در سال دوم کارشناسی ارشد می توانند وارد بازار کار مرتبط با رشته یشان شوند.

قشر مهاجری که به اینجا می ایند خیلی ماهر نیستند و عدده زیادی هم به خاطر زبان فرانسه میروند بنابرین شما با سخت کوشی و تسلط به زبان فرانسه توانید شناخته شوید و کار پیدا کنید و موفق شوید.

اقامت پس از تحصیل

 • اگر شما دو سال در اینجا در تحصیل کنید سه سال به شما اجازه کار میدهند و اگر زیر دو سال باشد به تعداد ماه هایی که تحصیل کرده اید می تواندی ویزای کار بگیرید.اگر از طریق پذیرش دانشگاه ویزای کار بگیرید مدت زمان کافی برای پیدا کردن کار و درآمد و فاکتور های لازم برای اخذ ویزای دایم را خواهید داشت.
 • اقامت در کبک ی دو فرانسه می خواهد ولی اقامت بقیه کانادا زبان فرانسه صرفا یک امتیاز مثبت است.

 

اگر قصد اپلای دارید به اقامت تان هم فکر کنید و اینطور نباشد که حتما دانشگاه و یا کشور خاصی بروید مثلا من الان باید فکر کنم که اگر بخواهم دکتری در دانشگاه کنکوردیا بگیرن بعدش می خواهم با این مدرک چه کاری انجام دهم؟ از آنجا که مدرک دکتری بهتر است کار اکادمیک انجام دهیدید ،این مدرک خیلی به درد من نمی خورد .

کنکوردیا گرچه در کبک دانشگاه خوبی است ولی در رنک جهانی خیلی جایگاهی ندارد و احتمالا نمی توانم در دانشگاه های سطح بالایی استاد شود پس این فکر کردن به انتهای یک پروسه هم اهمیت دارد.

با خودتان رو راست باشید آیا ادم اکادمیکی هستید که تمام مدت زندگیتان را صرف علم کنید ؟ من نیستم ولی باز هم ممکن است کسی بتواند ازهمین دانشگاه کنکوردیا استاد دانشگاه خیلی خوبی شود.و ۲ تا مقاله خیلی عالی دارد و حتی می تواند استاددانشگاه آمریکا شود.

سوالات

 • دوره های کوتاه مدت زیر دو سال د کنکوردیا به چه صورت است؟

کنکوردیا دوره های کوتاه مدت ندارد ولی برخی از کالج ها دارند دقت کنید زیرشش ماه معمولا اصلا ویزا نمی دهند ولی من خودم با کالج ۸ ماه پذیرش گرفت

 • آیا وقتی از طریق استاد پذیرش میگیرم هم زمان دد لاین ها مهم است؟

در وهله اول که خودتان باید خیلی پیگیر استاد باشید ولی کنکوردیا هیلی ئقت ها بعد از ددلاین استاد اوکی داده است

 • سن و سال برای پذیرش مهم است؟

نه خیلی ، حتی من هم که دیر اقدام کرده ام باز هم در کلاس جزو جوان ترین ها هستم. فقط باید گپ تحصیلی را با کار مرتبط و یا فعالیت های دیگر مانند مقاله و…توجیه کنند .کنکوردیا نسبتا راحتتر توجیه می شود.