برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

آزمون TOEFL

آزمون TOEFL چیست؟

این آزمون یکی از آزمون های ثبت شده سازمان خصوصی خدمات آزمون های آموزشی (ETS) می باشد که  علاوه بر برگزاری آزمون تافل و اعلام نتایج آن به شرکت کنندگان نتیجه حاصل از آزمون را برای مؤسسات آموزشی و دانشگاه های مورد نظر شرکت کنندگان ارسال می کند. مدرک ارائه شده توسط این آزمون از مدارک معتبرو از ملزومات اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل در مؤسسات علمی و دانشگاه های سراسر دنیا می باشد.

انواع دسته بندی آزمون TOEFL

آزمون تافل شامل سه دسته آزمون کتبی (PBT)، آزمون کامپیوتری (CBT) و آزمون اینترنتی (IBT) می باشد. درحال حاضر با پیدایش آزمون اینترنتی،آزمون کتبی تنها در مراکز مشخصی برگزار میشود.آزمون اینترنتی نیز در سال ۲۰۰۶ جایگزین آزمون کامپیوتری شد.

آیا تافل گزینه ی مناسبی هست یا خیر؟

 در حال حاضر اکثر دانشگاه ها و موسسات در دو آزمون تافل و آیلتس را می پذیرند و برای هر کدام نمره ای جهت پذیرش در نظر می گیرند اما به طور کلی توصیه میشود که ابتدا شرایط دانشگاه هایی که قصد گرفتن پذیرش در آنها را دارید بررسی نمایید.

در وهله دوم هر فرد با توجه به شرایط و توانایی خود می تواند آزمون تافل را انتخاب کند آزمون تافل به به وسیله کامپیوتر انجام میشود و نیازمند مهارت در تایپ کردن فالبداهه صحبت کردن و ضبط صدا با میکروفون  به جای مصاحبه رو در رو ،مهارت در پاسخ به  سوالات تستی  و افرادی که زبان انگلیسی از طریق اخبار و منابع معتبر و با لهجه آمریکایی آموخته اند مناسب تر می باشد همچنین در نظرداشته باشید آزمون تافل بسیار وابسته به Skill ها می‌باشد و آماده شدن برای این مهارت‌ها زمان زیادی می برد. بنابراین چنانچه زبان شما ضعیف است و زمانی حدود ۵ تا ۶ ماه برای آزمون دارید، امتحان Toefl برای شما مناسب‌تر است زیرا در این مدت تنها روی Skill ها تمرکز می‌کنید و نمره بالاتری می‌توانید بدست آورید.

آمادگی جهت شرکت در آزمون تافل

آزمون تافل دارای منابع جامع و معتبر و قابل دسترسی میباشد که به دو دسته مقدماتی و پیشرفته میتوان تقسیم نمود شما میتوانید پس از نتیجه تعیین سطح و پس از آشنایی با ساختار آزمون ، با تمرکز بر چند کتاب‌ خوب، برنامه زمانی مناسبی را تهیه و به مطالعه بپردازید. چنانچه شما سطح زبانی Upper Intermediate و Advance را دارا هستید، بهتر است از ۳ تا ۴ ماه قبل از تاریخ آزمون، خود را آماده کنید.

یکی از راه های ارزیابی و تعیین سظح نرم افزار شبیه ساز TPO می باشد که مخفف عبارت TOEFL Practice Online است به آزمون‌های آمادگی آزمون تافل گفته می‌شود.

نرم افزار شبیه‌ساز آزمون تافل  iBT

نرم افزار TPO  که مخفف عبارت TOEFL Practice Online است به آزمون‌های آمادگی آزمون تافل گفته می‌شود که موسسه ETS  برای آشنایی شرکت‌کنندگان در آزمون تافل اینترنتی (iBT) طراحی نموده است. شرکت در آزمون‌های آمادگی TPO در واقع به شما اطمینان بیشتری نسبت به سوالات داده و در بهبود توانایی‌های شما در بخش‌های مختلف تافل نقش زیادی ایفا می‌کند.

هزینه هر آزمون ۴۴٫۹۵ دلار آمریکا می‌باشد و در صورت تمایل می‌توانید در حالت زمانبندی شده (Timed Mode) آزمون را بگذرانید تا از نظر زمانی نیز شبیه‌ساز محیط آزمون تافل باشد.

دوره های آمادگی آزمون تافل

به طور کلی کلاس‌های خوب و حرفه‌ای آمادگی تافل در نتیجه گیری بهتر و سریع‌تر متقاضیان می تواند موثر باشد ولی از آنجا که منابع تافل مشخص و قابل دسترس  می باشند، بدون شرکت در کلاس ولی د با اختصاص وقت بیشتر برای مطالعه نیز می توان به نتیجه مطلوب دست یافت.

شرایط و ویژگی های آزمون تافل

این آزمون شامل ارزیابی  چهار مهارت speaking ،reading ، listening  و writing  هر یک از مهارت ها دارای ۳۰ نمره می باشد.سوالات آزمون تافل  حدود ۱۴۰الی ۱۵۰ پرسش است. تمامی سوالات به صورت آکادمیک مطرح می شود.ارزیابی عادلانه و کاملا فنی صورت می گیرد و نظرات شخصی در بررسی نتایج آزمون شرکت کنندگان مداخله ندارد.

بخش هاتعداد سوالاتمحدودیت زمانینمره کلی
Reading یا درک مطلب۷۰-۳۶۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه۳۰
Listening یا شنیداری۵۱-۳۴۶۰ تا ۹۰ دقیقه۳۰
Break۱۰ دقیقه 
Speaking یا صحبت کردن۶ تکلیف یا پرسش۲۰ دقیقه۳۰
Writing یا نگارشدو مقاله( متن)۵۰ دقیقه۳۰
مجموع 4 ساعت۱۲۰

نمره مورد نیاز جهت پذیرش تحصیلی

به طور کلی حداقل نمره تافلی که ممکن است با آن بتوانید برای پذیرش بعضی از دانشگاه‌های ایالات متحده ( نه کانادا) اقدام کنید، نمره کل ۷۹ در آزمون تافل iBT می باشد. نمره کل ۹۲ تا ۱۰۰ با ۲۰ یا بالاتر در Speaking نیز میتواند نمره قابل قبول و مناسبی برای تافل iBT  باشد ودر نهایت نمره کل ۱۰۰ یا بالاتر با نمره ۲۳ به بالا در Speaking برای آزمون تافل iBT   را می‌توان نمرات موثر و بالایی جهت اخذ پذیرش تحصیلی دانست. ولی باید توجه داشت که نمره مورد نیاز بسته به شرایط دانشگاهی که قصد گرفتن پیش در آنجا را دارید می تواند متفاوت باشد .برخی از دانشگاه ها برای هر یک از مهارت های هم حداقلی در نظرمیگیرند که با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر ، شرایط پذیرش و نمره مورد نیاز هر مهارت را باید به دقت بررسی نمایید.

زمان بندی و نحوه ثبت نام آزمون تافل

سایت سازمان سنجش به صورت مستمر مراکز برگزاری و زمان برگزاری آزمون تافل را به اطلاع داوطلبان می رساند.و شما می توانید با توجه به زمان ددلاین دانشگاه ها و با مراجعه به جدول زمانبدی آزمون تافل در سایت سازمان سنجش در این آزمون ثبت نام و شرکت نمایید.( www.sanjesh.org

همچنین می توانید جهت ثبت نام از طریق سایت ETS نیز اقدام نمایید.

مدت زمان اعتبار مدرک تافل

و مدرک آزمون تافل پس از صدور به مدت دو سال اعتبار دارد و شما می بایست در این بازه اقدامات لازم جهت پذیرش را انجام دهید.

امکان شرکت مجدد در ازمون تافل

 در صورت عدم کسب نمره مطلوب خواسته شده از سوی دانشگاه مورد نظرتان جهت اپلای ،بر طبق قوانین ETS،۱۲  روز پس از آزمون شما می‌توانید مجددا ثبت‌نام نمایید و محدودیتی برای تعداد شرکت در آزمون وجود ندارد.

مدت زمان اعلام نتیجه آزمون تافل

 نتیجه آزمون بین ۱۰ الی ۱۴ روز بعد از آزمون، از طریق پروفایل شما در وب سایت ETS قابل مشاهده است. و همچنین از طریق ایمیل نیزاطلاع رسانی خواهد شد.

 هزینه ها و نحوه پرداخت تافل

جهت پرداخت هزینه ها در مرحله نهایی ثبت نام در صورت داشتن وچچر که گزینه Voucher را بزنید و در غیر این صورت می توانید از دوستان یا آشنایان که مستر کارد یا پی پال یا ویزا کارد دارند بخواهید تا پرداخت را برای شما انجام دهند.همچنین می توانید از طریق سایت هایی چون شریف ویزا و … جهت خرید وچچر تافل و پرداخت هزینه ها استفاده کنید.