برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

مریم – دانشگاه سالفورد انگلستان

مریم دانشگاه سالفورد انگلستان
رشته لیسانس:  Civil and Architectural Engineering
فوق لیسانس:  BIM and Integrated Design
موضوع دکترا:  Construction Management- BIM and Lean Construction
دانشگاه: University of Salford (Manchester)

 

 

سابقه تحصیلات

من پس از دوره پیش دانشگاهی برای تحصیلات دانشگاهی به انگلستان اومدم و در رشته معماری-عمران (که معادلش رو در ایران نداریم) شروع به تحصیل کردم این رشته بیشتر با محوریت عمران هست و واحد هایی هم از دورس معماری داره که دید معمارانه رو در دانشجو به وجود میاره.

بعد از اتمام لیسانس در رشته  BIM and integrated design  ادامه تحصیل دادم که این رشته هم در ایران نیست اما در اینجا خیلی مطرحi و مو قعیت های شغلی خوبی هم داره که تقریبا یکی از شاخه های مدیریت پروژه محسوب میشه. مدیریت پروژه ای که با استفاده از تکنولوژی های جدید سعی در بهینه سازی کار های ساخت و ساز داره و این سخت و ساز صرفا مختص کارهای ساختمانی نیست، در راه آهن، جاده ها و .. کاربرد داره.

پروژه دکتری من هم در ادامه همین رشته هست. دوره دکتری در انگلستان به این صورته که صرفا تحقیقی رو انجام میدیم و نمیشه عنوان رشته خاصی رو بهش نسبت داد. در واقع پروزه تحقیقاتی شما معرف رشته و کاری هست که انجام میدین.

در حال حاضر ماه های پایانی مقطع دکتری را سپری میکنم و به عنوان  RA (دستیار پژوهش) مشغول به کار هستم.  در سال گذشته هم به عنوان TA (دستیار آموزش) یکی از اساتید مشغول به کار بودم.

همچنین مراکزی مرتبط با رشته من وجود دارد باعنوان lean construction  که من مدیربرنامه های این موسسه در شمال انگلستان هستم.

دبیرستان و پیش دانشگاهی در ایران بودم، کنکور شرکت کردم و قبول شدم اما تصمیم گرفتم که در انگلستان ادامه تحصیل بدهم. از آنجا که من از قبل به انگلستان رفت و آمد داشتم و خواهرم ساکن اینجا بودند مشکل ویزا نداشتم و شخصا به اینجا اومدم و خودم با دانشگاه صحبت کردم و در رشته ای که میخواستم ثبت نام کردم.

اولین گام: تعیین هدف از تحصیل در خارج کشوره

اگر قصدتون از تحصیل در خارج از ایران بمنظور مهاجرت هست، باید از همون اول به فکر اقامت بعد از تجصیل باشین. اما اگر صرفا عاشق تحصیل هستین و برای درس خوندن فقط میخاین از کشور خارج بشین، خب قضیه متفاوت میشه. مهمه که همون تکلیفتون رو با خودتون مشخص کنین چون اگر هدف نداشته بشید، اینجا غرق دنیایی از امکانات و تنوع میشین و دچار سردرگمی میشین.

پذیرش در مقطع لیسانس از طریق UCAS

اگر بخواهید برای لیسانس در انگلستان پذیرش بگیرید از طریق سیستمی به نام  UCAS باید وارد شوید و اینطور نیست که مستقیما از دانشگاه اپلای کنید. شما در این وب سایت ثبت نام میکنید و رشته ها و دانشگاه هایی که علاقه دارید را مشخص میکنید کاری مشابه انتخاب رشته در ایران بعد  از آمدن رتبه ها.

بعد از انتخاب رشته اپلیکیشن را پر میکنید و انگیزه خود را از انتخاب آن رشته و دانشگاه و توانایهایتان می نویسید و همراه با سایرمدارک مورد نیاز مانند نمرات دیپلم ، دبیرستان و… را میفرستید

برخی از رشته ها در شرایط شان حداقل نمرات و نمرات مورد نیزای را ذکر میکنند که هر چه شما  نمرات بالاتری داشته باشید شانستان برای پذیرش ان رشته و دانشگاه بیشتر می شود.و بعد از اپلای ممکن است از دانشگاه مئرد نظرتان OFFER  بگیرید.

من هم همین کار را کردم در  دانشگاه منچستر ،  دانشگاه متروپرتال ، دانشگاه سالفورد که در منچستر بودند و رشته مورد علاقه ام را داشتند اپلای کردم .و در نهایت رشته و دانشگاهی که بیشتر دوست داشتم را انتخاب و مشغول به تحصیل شدم.

شمافرم  اپلیکیشن را در این وب سایت پر میکنید و انها برای شما به دانشگاه می فرستند. و در صورت پذیرش به شما اطلاع میدهند و حتی می توانید روند را نیز پیگیری نمایید. چیزی مشابه یونی اسیست آلمان است.

در هنگام پر کردن اپلیکیشن شما مینویسید که یک دانشجوی بین المللی هستند و نیاز به ویزا دارید و زمانی که می خواهند به شما پذیرش دهند این را در نظر میگیرند.

روند پدیرش ارشد و دریافت ویزا

وقتی شما از دانشگاهی پذیرش گرفتید حال دانشگاه ممکن است به شما   Conditional offer  و یا Unconditional offer  بدهد. Conditional offer در این حالت ممکن است شما هنوز مدرک زبان نداشته باشید که تحت شرایط زبانی قبول می شوید.

بعد از پذیرش نهایی باید یک سری از اصل مدارک را برای خود دانشگاه بفرستید( برای مثال اصل مدرک زبان ) سپس به شما شماره به نام کست نامبر میدهند  این شماره چیزی است که شما می توانید با آن برای ویزا اقدام نمایید.حتی می توانید به دانشگاه اییلبزنید  و بپرسید که چه مدارکی برای ویزا نیاز است و انها به شما خیلی کمک میکنند. چون برای دانشگاه خیلی مهماست که شما وقتی برای ویزا اقدام میکندی رد نشوید. چون ماره تسک نامبر به نوعی اهتبار دانشگاه است. در انتهای فرم اپلیکشن که شما درخواست ویزا میکنید باید تسک نامبرتان را وارد کنید.و بعد از آن می توانید اقدام کنید و برای ویزا و قت بگیرید.

شما برای انتخاب رشته در لیسانس در  یوکست محدودیت دارید. از اجا که درخواست برای کارشناسی بیشتر است این سیتم را برای مدیرت درخواست ها بیشتر در دوره کارشناسی قرارداده ان و در مقطع کارشناسی ارشد هم می توان از این طریق اقدام کرد و لی خ.ب معمولا دانشجویان از طریق خود دانشگاه اقدام میکنند.

در اینجا شما برایشان یک نامه میفرستید

UCAS چیست؟

یک وب سایت معتبر است که همه دانشگاه ها و رشته ها انگلستان را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و یا حتی کورس های مختلف دارد و شما می توانید از این طریق اپلای کنید اگرچه در دوره کارشناسی ارشد شما حتما باید از طریق این سیستم اقدام نمایید. همچنین می توانید در این وب سایت اطلاعاتی در رابطه با دانشگاه ها نیز به دست آورید

شرایط و مدارک مورد نیاز پذیرش کارشناسی ارشد

برای گرفتن پذیرش در این دوره شما مستقیما وارد وب سایت دانشگاه شده و رشته مورد نظر خود را انتخاب میکنید.و در وب سایت دانشگاه شرایط و مدارو اطلاعات مرتبط با آن رشته را مطالعه میکنید. apply now  را میزننم و فرم اپلیکیشن را پر میکنم و از طریق خود دانشگاه اقدام میکنم . در حال حاضر به دلیل گران شدم پوند و.. دانشجویانی که از ایران می آیند کمتر شده اند اما تا قبل از این تعداد زیادی از دانشجویان ایرنی برای ادامه تحصیل از کارشناسی ارشد به اینجا می آمدند شرایز  مدارک مورد نیزا خیای متفاوت است ولی پیش نیاز ها به طور کلی شامل:

مدرک زبان آیلتس و تافل در آیلتس معمولامجموع ۴ مهارت باید ۶ باشد ( هیچ مهارتی نباید از ۵٫۵ کمتر باشد.)که بسته به دانشگاه و رشته متفاوت است و در رشته های پزشکی و شاخه های آن معمولا این نمره بالاتر است.

مدارک دیگر شامل ریز نمرات مقطع تحصیلی قبل

نام دانشگاه آنقدری تاثیر ندارد و در وهله اول به نمرات شما نگاه میکنند البته ممکن است که اگر شما از دانشگاه تاپ ایرانی فارق التحصیل شده باشید امتیازتان را بالا ببرد ولی انزور نیست که کسی که دانشگاه آزاد است را  از رده خارج کنند و بیشتر توانایی های شما ملاک است.

برای کارشناسی ارشد و دکتری شما باید پروپزال بنویسید و قانعشان کنید که چرا این دانشگاه را انتخاب کرده اید و نشان دهید که با هدف این کار را میکنید.

یک یا دو معرفی نامه از اساتید

تا جایی که در ذهنم هست دانشگاه های انگلیس اپلیکیشن فی  نداشتند.

مدارک مورد نیاز ویزا

اگر هزینه ها به عهده خودتان باشد بای دنشان دهید که میتوانید از پس هزینه ها بر بیایید

مقداری پول برای مدتی باید در حسابتان باشد

سخت ترین بخش گرفتن پدیرش تحصیلی  انگلستان برای ایرانی ها بخش ویزا گرفتن است.

 فوق لیسانس

فوق لیسنانس در اینجا یک سال است که دو نوع دارد

course program: واحد های درسی دارید در دو ترم ۴-۵ واحد درسی دارید

research program : شما فقط تحقیق میکنید چیزی مشابه دکتری ولی به مدت دو سال که معمولا در رشته های مهندسی زیاد متداول نیست. این دوره ۲ ساله است.

داستانِ فاند چیست؟

دانشگاه یا شرکتی برای پروژه تحقیقاتی خود نیزا به یک محقق دارد که به آنها کمک کند و مقداری از فاند این پروژه به دانشجویی که می خواهد تحقیق را انجام دهد ،میدهند.

برخی از شرکت ها هزینه تحصیل و زندگی و.. را میدهند که شما پروژه را برایشان انجام میدهید.

در برخی مواقع دانشگاه هزینه تحصیل شما را فقط فراهم میکنند و همه این ها مشخص است.

 نکته : انگلستان در مقطع لیسانس فاند ندارد و فقط تخفیف هایی را در مواردی برای دانشجویان در نظر میگیرد.برای مثال روی شهریه شما ۱۰ الی ۲۰ درصد تخفیف لحاط میکنند. و بورسیه و فاند کامل در مقطع لیسانس ندارند.

اسکالرشیپ چیست؟

پولی که دانشگاه دارد و میخواهد پروزه ای انجام دهد که برخی اوفات کاملا هزینه ها را پوشش میدهد و یا خیر.

بعضی اوقات خود دانشگاه یا اسکالرشیپ هایی برای پروزه های خاصی دارد و محقق نیاز دارد .در این مواقع  متقاضی ها هم زیاد هستند ولی در برخی مواقع مخصوصا و همه و یا برخی فقط مختص دانشجویان انگلیسی است.

پس زمانی که میخواهید برای اسکالرشیپی اقدام کنید تمام اطلاعات را به دقت بخوانید که چقدر از هزینه ها را پوشش میدهد،مخصوص چه افراد و دوره هایی است.

برای فوق لیسانی هم کمک هزینه تحصیل کم است ولس می توانید یدا کنید در برنامه ای کخ esearch program دو ساله باشد و اسکالرشیپی هم تعلق میگیرد ولی خب خیلی محدود است چرا که معمولا پروژ های تحقیقاتی زمان و هزینه زیادی می برند و به همین خاطر است که بیشتر در دوره دکتری که طولانی تر است رواج دارد.

خیلی ها از دوره فوق لیسانس می ایند و با استاد ها ارتباز برقرار میکنند. در کنفرانس ها شرکت میکنند و روابطشان را گسترش میدهند ایمیل میدهند و نتورکینگ میکنند تا بتوانددبرای دکتریشان فاند پیدا کنند.

 روش های اخذ فاند

یک سری وب سایت ها وجود دارد که تمام اسکالرشیپ هایی که وجود دارد را برای شما لیست کرده است مانند :  find a phd

راه دوم با اساتید مکاتبه کنید بعد از اینکه تصمیم گرفتید به چه شهر و دانشگاهی میروید و چه رشته ای می خواهید بخوانید علاوه بر این برای نوشتن پروپزال قوی در مقطع دکتری به این اطلاعات نیاز دارید.

شما در این مرحله باید ثابت کنید که من دانشجویی هستم که توانیی و استعداد کافی دارم و میدانم م یخواهم چه کار کنم ویک سریایده دارم از موضوعات مختلفی ه میخواهم دنبال کننم و خیلی هم دانشجوی مشتاق و پیگیری هستم

انتخاب استاد

همه وب سایت دانشگاه ها  قسمتی داند که اطلاعات و پروفایل اساتید در انحا وجود دارد.  در این پروفابل نام  استاد، پیش زمینه و دروسی که تدریس میکند. مقالاتی که منتشر کرده است و research interest استاد وجود دارد که این همان قسمتی است که به دنبال آن هستید که باید ببنید که با زمینه کاری شما هماهنگ است یا خیر .

ممکن است زمینه تحقیقاتی استاد چیزی نباشد که به ان فکر کرده اید ولی اگر علاقه مند شدید ، باید مقالاتی که استاد نوشته است را بخوانید و کاملا ایده بگیرید و بتوانبد خود را با زمینه ای که استاد کار میکند مطابقت دهید و استاد بفهمد که در این زمینه تحقیق کرده اید و آگاهی دارید پس از تحقیقات به استاد ایمیل میزنید و راجع به بک گراند خود توضیح میدهید و میگویید که زمینه تحقیقاتی من خیلی به زمینه تحقیقاتی شما نزدیک است و خیلی مشتاق هستید که در این زمینه کار کنید و اگر مقالات یا کاری در این زمینه دارید می توانید بنویسید و هر چه بهتر بتوانید خودتان را در پرزنت کنید بهتر است و در ایمیل اول بهتر است که راجع به فاند صحبت نکنید و در مکالمات بعدی  کم کم بحث را به این سمت ببرید.

هزینه ها

هزینه خوابگاه: قیمت ها نسبت به اجاره خانه یک خوابه معقول تر است حداقل ۳۰۰ پوند می باشد شما در خوایگاه لازم نیست پول اضافه ای بابت پول آب و برق و اینترنی پرداخت کنید و من توصیه میکنم اویل بچه ها خوایگاه بگیرند تا به مرورو آگاهی پیدا کنند .

طمانی که خانه اجاره میگنید علاوه براجاره خانه باید هزینه آب و برق اینترنت و.. را به صورت جداگانه پرداخت کنید.accommodation انواع مختلفی دارند نوعی از آنها وجود دارد که چند اتاق در کنار هم هستند و یک اپزخانه اشتراکی دارند که هزینه آن کمتر است و انواع مختلف دیگر. هزینه ها نسبت به شهر و نشگاه خیلی متفاوت است و در وب سایت  هر دانشگاه در قسمت accommodation  می تواندی همه اطلاعات مربوط به اقامتگاه های دانشگاه را مطالعه کنید.

هزینه اجاره خانه:

آب و برق و… : ماهیانه ۳۷- ۴۰ پوند

 

 

در حال نگارش ادامه گفتگو هستیم…