برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

تجارب تحصیل در انگلستان

آرکی اپلای در این مقاله به تجارب مریم ( دانشجوی دکتری مدیریت پروژه در دانشگاه سالفورد انگلستان)  پرداخته است:

هدف از تحصیل در خارج از کشور

 با خودتون فکر کنید و سؤال کنید که چه ویژگى و یا عاملى باعث شده شما به این فکر کنید که خارج تحصیل کنید؟
داشتن هدف واقعى براى درس خوندن در خارج از کشور خیلى مهمه و نه تنها در طول تحصیل تاثیر مستقیم داره روى درستون، بلکه براى ادامه کار هم لازمه! خود من هم اولش اون قدر به این موضوع فکر نکرده بودم و شاید این کم فکرى برمیگرده حالا به سن کمى که اون زمان داشتم و خب اینم تجربه منه و دارم به شما میگم که بهش فکر کنید.
به طور کلى اینجا (در انگلیس) اگر نمره هاى مقطع تحصیلى قبلتون خوب باشه و به خصوص نمره درس هایى که مرتبط هست با رشته مورد علاقتون، بالا باشه به راحتى میتونید اون رشته ای که خیلى دوست دارید رو بخونید. (بحث بورسیه جداست البته که راجع بهش توضیح خواهم داد) (باز میگم اگر نمره درس هاى مرتبط با رشته مورد علاقتون بالا باشه) پس تقریباً میشه گفت اینجا ورود به دانشگاه نسبت به ایران خیلى راحت تره.
ولى ! ورود به دانشگاه راحته ولى موندن در دانشگاه اون قدر ها هم راحت نیست مخصوصاً با در نظر گرفتن زبان انگلیسى و حجم درس هایى که خواهید داشت.
پس باید هدف و انگیزه خیلى خوب و محکمى داشته باشید که با سختى هاش کنار بیاید و بتونید هم از لحظه هاش لذت ببرید و هم با موفقیت تمومش کنید.
پس اول به هدفتون فکر کنید!

ادامه تحصیل در خارج از کشور

چطور بیایم خارج از کشور برای ادامه تحصیل؟
خب نسبت به هدف تون، مقطع تحصیلی و بودجه مالی و کشوری که میخواید برید و شرایط تون جواب این سؤال کاملاً میتونه متفاوت باشه! جواب کلی به این سؤال اینه که باید از دانشگاهی که میخواید در اون ادامه تحصیل بدید، پذیرش بگیرید!
حالا چطور؟ باز روند پذیرش برای هر دانشگاه توی کشور های مختلف متفاوته! دو راه کلی برای گرفتن پذیرش وجود داره.
راه اول اینه که خب شما همه یا بخشی از هزینه تحصیل تون رو قراره خودتون بدید. در این صورت بعد از اینکه تصمیم گرفتید کدوم کشور و کدوم دانشگاه میخواید برید، می‌رید داخل وبسایت اون دانشگاه و با پیدا کردن رشته ای که میخواید بخونید داخل وبسایت اطلاعات لازم برای گرفتن پذیرش رو پیدا می‌کنید. توی وبسایت همه دانشگاه ها، تمام اطلاعات لازم برای نحوه پذیرش، هزینه ها، مدارک مورد نیاز و حتی اطلاعات راجع به گرفتن ویزا و…. وجود داره.
راه دوم اینه که خب میخواید بورسیه یا فاند بگیرید و بخش زیادی یا حتی همه هزینه تحصیل تون رو (وشاید حتی هزینه زندگی) رو دانشگاه پرداخت کنه. در این صورت هم بالاخره باید بخشی از کارهای راه اول رو انجام بدید با این تفاوت که شما باید خودتون با استاد ها مکاتبه کنید و بگردید دنبال استاد/دانشگاهی که بهتون بورسیه بده. باز بهترین منبع شما وبسایت دانشگاه هاست، چون اونجا تمام اطلاعات استاد ها مثل زمینه تحقیقات شون، نمونه مقالات و پابلیکیشن هاشون، پروژه هایی که دارن روش کار میکنن و…وجود داره. شما با دیدن این اطلاعات و تطبیق دادن علایق و زمینه کاری یک استاد با علایق خودتون میتونید شروع کنید به مکاتبه با استاد ها. و بعد از پیدا کردن استادی که فاند داشته باشه و قبولی شما، باز باید مراحل اداری پذیرش از دانشگاه رو انجام بدید.
ولی… ولی…. ولی… تمام این کار ها لازمش وجود یک چیز مهم و در نظر گرفتن یک نکته بسیار مهم تر هست!
اول؛ وجود نازنین “خودتون” ! که باید خودتون دست به کار بشید و از عالم غیب و یا فقط از دیگران کمک نخواید و خودتون شروع کنید برای رسیدن به هدف هاتون قدم بردارید.
و دوم؛ “تلاش”! کردن. قطعاً هیچ چیز ارزشمندی بدون تلاش کردن بدست نمیاد. .
حالا چطور شروع بکنید؟
اول یک نفس عمیق بکشید! بعد بشینید پشت میزتون، کامپیوتر رو روشن کنید، وارد گوگل بشید و شروع کنید به انگلیسی سرچ کردن. و در نهایت مطمئن باشید توضیحات خیلی کامل و جامع ترِ تمام حرف های من و جواب خیلی دیگه از سؤالات تون رو با یک بار سرچ در گوگل میتونید بدست بیارید.
موفق باشید😊

 

مقطع تحصیلی مناسب برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

خیلى از من سؤال کردید که در چه مقطع تحصیلى بهتره براى ادامه تحصیل بریم خارج از کشور؟
خب من نمیتونم یک جواب قطعى براى همه بدم چون هرکسى شرایطش و هدفش متفاوته. (کپشن پست هدف رو اگر ندید حتماً برید بخونید).
ولى مزایا و معایب شروع تحصیل در خارج از کشور رو در هر مقطع بر اساس تجربه خودم و اطرافیانم میگم براتون.
توضیحاتى که میدم بر اساس چند تا مسأله اصلی هست:
١.شرایط عاطفى (تحمل دورى از خانواده و… توی سن هاى کمتر)
٢.شرایط مالى (بعضى مقاطع تحصیلی یا اصلاً بورس نمیدن به یک فرد خارجى و یا خیلى خیلى سخته)
٣.زبان انگلیسى و مدرک زبان معتبر
۴.مدارک و نمرات لازم براى گرفتن پذیرش.

زبان انگلیسی

نکات مقاله نویسی