برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

مکاتبه با اساتید

شرط بسیاری از دانشگاه ها در اروپا و امریکا دردوره کارشناسی ارشد و دکتری، موافقت یکی از اساتید دانشگاه در زمینه ای که قصد تحصیل دارید می باشد و شما باید نامه سرپرستی را همراه با سایر مدارک ارسال نمایید بنابرین ارتباط و رایزنی با اساتید از نکات مهم در گرفتن پذیرش و فاند می باشد.

این قضیه برای دوره های دکترا و پسا دکترا رقابتی تر است چرا که  که اساتید بر اساس بودجه و پروژه های مشخص مصوب خود، نسبت به جذب تعداد محدودی دانشجو در ترم های مختلف تحصیلی اقدام می کنند و رایزنی با اساتید جهت جلب نظر آن ها برای دریافت نامه سرپرستی، کار نسبتا دشوار و زمان بری خواهد بود. راه‌های برقراری ارتباط با استاد تماس تلفنی، ارسال فکس و ارسال ایمیل  و یا ارتباط حضوری می‌باشد.

  • یکی از راه های برقرای ارتباط با اساتید ارسال ایمیل است.
  • شما در ایمیل اول به معرفی خود، سوابق تحصیلی و کاری  و موضوعاتی که در رابطه با آن ها کار کرده اید، به صورت مفید و مختصر، در حد یک پاراگراف بپردازید و در باره این که position برای شما دارند یا خیر با وی صحبت نمایید.

همچنین در این مرحله رزومه یا CV خود را نیز ضمیمه کرده و از استاد درخواست کنید که مطالعه و برررسی نمایند.

  • اگر با استاد از طریق ایمیل ارتباط دارید  روند منظم ارتباط خود را حفظ نمایید و پس از پاسخ به ایمیل با برقراری تماس به وسیله ابزاری چون اسکایپ نظر استاد را جلب نمایید در این مرحله شما می توانید مسائلی مربوط به فاند را نیز با استاد مطرح نمایید.

توجه کنید که ارتباط تلفنی یکی از موثرترین راهکارها برای ارتباط با اساتید در دانشگاه های هدف شما می باشد.

تلاش کنید تا بعد از یک سری تبادلات الکترونیکی و حتی مکتوب با اساتید مورد نظر خود ، قرارهایی برای تماس تلفنی با آن ها و رایزنی مستقیم بر روی مسائل مورد علاقه گذاشته و در این مرحله معمولا داشتن سطح زبان مناسب و مکالمه روان از عوامل موثر می باشد.

  • اگر با استادی کار کرده اید که استاد مربوطه می شناسد، می توانید نام استادی که با وی کار کرده اید را نیز ذکر کنید و یا از استاد بخواهید در رابطه با شما و کار هایتان با استاد مورد نظر صحبت نمایند که این کار درواقع مهر تاییدی بر توانایی های شما می باشد  و درصد پذیرش را بالاتر می برد.

همچنین می توانید یکی از دانشجویان استاد مربوطه بخواهید تا در رابطه با شما و رزومه و توانایی هایتان با استاد مربوطه صحبت نمایند

  • دقت کنید که خودتان را مشتاق برای کار کردن با استاد  نشان دهید در این راستا بهتر است که مقالات استاد مربوطه را مطالعه کرده و در جریان حوزه علاقه مندی و پروژه های استاد مورد نظر باشید . برای این کار شما  می توانید مقالات منتشر شده اساتید را در ژورنال های آکادمیک به  دقت مطالعه کرده و از این طریق حوزه علاقه مندی استاد مربوطه را به دست آورید. همچنین می توانید در مقالات و یافته های پژوهشی خود به مقالات اساتید آینده خود استناد نمایید.

  • عنوانی که برای ایمیل تان انتخاب می کنید بسیار اهمیت دارد. عنوان ایمیل باید طوری انتخاب شود که مرتبط با فعالیت های علمی شما باشد و مربوط به زمینه کاری و تحصیلی آن استاد باشد.
  • دقت داشته باشی که از ایمیل تکرای برای اساتید بپرهیزید و برای هر استاد ایمیلی منحصر به فرد و مرتبط با زمینه کاری و علایق وی نوشته و ارسال  نمایید.
  • گاهی اساتید به دلیل مشغله زیاد ایمیل دانشجو یان را می خوانند ولی به آنها پاسخ نمی دهند. در این صورت شما باید بعد از مدتی معین یک ایمیل follow up یا پیگیری به همان استاد بفرستاده و موضوع را به او یاد آوری نمایید.

یکی از روش ها مکاتبه حضوری است . شما در صورتی که دوست یا آشنایی در کشور مقصد داشته باشید می توانید از ایشان بخواهید  تا با مراجعه به دفتر اساتید، موضوع و رزومه شما را به طور مستقیم  با استاد در میان بگذارند که این روش ارتباط با اساتید ،خصوصا اگر دوستتان دانشجوی همان رشته نیز باشد و با استاد درارتباط باشد، می تواند شانس پذیرش را بالاتر ببرد و همچنین در زمان و هزینه خود صرفه جویی نمایید.

دقت داشته باشید که طمان مناسب برای برقرای ارتباط با اساتید حداقل ۲ ما قبل از ددلاین دانشگاه ها می باشد هرچه برای برقرار ارتباط با استاد اقدام نمایید و پاسخ  را سریع تر دریافت کنید، یک قدم جلوتر هستید.

پس از به توافق رسیدن با استاد (این توافق می تواند کلی باشد و تنها نظر اجمالی استاد مربوطه را جهت قبول پشتیبانی علمی و نظری بر روی موضوع تحقیقاتی شما در صورت پذیرش در دانشگاه، شامل شود. )، نامه ای از استاد مربوطه دریافت کرده و آن را ضمیمه پرونده تحصیلی خود می کنید.

کمیته پذیرش دانشگاه، این نامه را به عنوان یک امتیاز رقابتی برای شما در نظر خواهد گرفت که حتی احتمال اعطای بورس تحصیلی را نیز تقویت می کند.