برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

دوره‌های‌ تحصیلی‌ در استرالیا‌

 

دوره های تحصیلی در استرالیا به ۱۱ بخش تقسیم می شوند:

Associated Diploma

این مدرک که‌ تحت‌ پوشش‌ دوره‌های‌ حرفه‌ای‌ (TAFE) با دوسال‌ تحصیل‌ بعداز دیپلم دبیرستان همراه‌ با کارآموزی‌ ارایه می شود.

Diploma

این مدرک که‌ تحت‌ پوشش‌ دوره‌های‌ حرفه‌ای‌ (TAFE) با سه سال تحصیل بعداز دیپلم دبیرستان همراه با کارآموزی ارایه می شود.

Associate Degrees

دوره های دو ساله تحصیلی در استرالیا زیاد نمی باشند. این دوره ها در مقاطع پایین تراز کارشناسی وجود دارند و در نظام آموزشی استرالیا به عنوان پیش نیاز برای دوره های اصلی و “Associate Degrees ”نام دارد.

دانشجویان ایرانی که مدرک کاردانی خود را از دانشگاه های ایران گرفته اند، برای ورود به دانشگاه های استرالیا باید وارد دوره کارشناسی شوند. در واقع در استرالیا مقاطع کاردانی به کارشناسی کمتر دیده می شود. اما به دلیل اینکه تعدادی واحدها را در ایران گذرانیده اند بنابراین می توانند واحدهای مشترک با نمرات بالای ۱۸ در استرالیا معادل سازی نمایید که بسیار سخت است و دانشگاههای کمی حاضر به پذیرش واحدها می شود.

Related image

Bachelor

دوره های کارشناسی در استرالیا بین سه یا چهار سال تحصیلی است و می بایستی بعد از دیپلم دبیرستان گذرانده می شود. دانشجویان با در دست داشتن مدارک فنی و حرفه ای می توانند وارد سال اول یا دوم کارشناسی شوند. شرط ورود به دانشگاه ها بر اساس نمرات گواهی ورود به آموزش عالی TES محاسبه می شود که روش محاسبه در هر ایالت متفاوت است.

طول دوره تحصیلی کارشناسی برخی رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی:

رشته تحصیلی

طول دوره
هنرهای زیبا    ۳ سال
علوم ۳ سال
بازرگانی ۳ سال
رشته های مهندسی ۴ سال
آموزش ۴ سال
معماری ۵ سال
دندانپزشکی ۵ سال
دامپزشکی ۵ سال
 پزشکی و جراحی

۶ سال

Post Graduate Certificate  

این دوره پس از کارشناسی و به مدت یک سال نیم می باشد.

Post Graduate Diploma

این دوره پس از کارشناسی و به مدت دو سال نیم می باشد.

Image result for university of australia

 

Bachelor Honors Degree

این دوره بین‌ ۴ سال‌ تا ۵ سال‌ تحصیلی‌ است‌ و بعد از دیپلم دبیرستان گذرانده می شود.  دانشجو می تواند با اضافه کردن یک سال دیگر برکارشناسی خود مدرک کارشناسی ۴ ساله که در استرالیا “Honors” نامیده می شود دریافت کند.

دربرخی موارد سال چهارم کارشناسی، تحقیقی و بر پایه ارائه پایان نامه می باشد معمولا سال چهارم کارشناسی، معادل سال اول دوره ارشد می باشد و این بدین معنی است که دانشجویان با کارشناسی چهار ساله خود می توانند ارشد را یک ساله اخذ نمایند.

درغیر این صورت دوره ارشد دو ساله خواهد بود. دانش‌ آموختگان‌ این‌ دوره‌ بدون‌ گذراندن‌ دوره ‌Master  می‌توانند دوره ‌PhD را شروع‌ کنند.

متقاضیان تحصیل در  دوره های کارشناسی، ضمن ارائه مدارک دبیرستان و پیش دانشگاهی ارائه مدرک آیلتس  نیز الزامی است. در مواقعی که متقاضی شرایط لازم برای ورود به دوره کارشناسی نداشته باشد، موظف به گذراندن مجدد دوره پیش دانشگاهی و یا زبان در استرالیا می باشند. غالباً اکثردانشگاه های استرالیا دارای کالج دبیرستانی نیز هستند.

Graduate Certificate & Graduate Diploma

دوره‌های آمادگی کارشناسی ارشد شامل دوره‌های Graduate Certificate و Graduate Diploma  می‌باشند. دوره‌های فوق به ترتیب ۶ و ۱۲ ماه به طول می انجامند و در صورت ادامه می‌توانند به دوره‌های ارشد تبدیل شوند. این دوره‌ها در اکثر به عنوان پیش نیاز برای دوره های ارشد هستند.

دانشجویانی که رشته‌های تحصیلی خود را از دوره کارشناسی تغییر داده‌اند اغلب قبل از ورود به کارشناسی ارشد، دوره پیش نیاز می‌گذرانند و نیز دانشجویانی که شرایط لازم برای ورود به دانشگاه‌ها را ندارند با گذراندن این دوره‌ها می‌توانند شرایط لازم برای ورود را کسب کنند.

جهت ورود به این دوره‌ها مدارک کارشناسی و گاهی سابقه کاری مورد بررسی قرار می‌گیرد. این دوره‌ها در تمامی  رشته‌ها و در تمامی دانشگاه‌های استرالیا ارائه می‌شوند.

Image result for study australia master and phd

Master

دوره های ارشد طیف بسیار گسترده و متنوعی را در بر می گیرد:

  • دوره های یک ساله تا سه ساله تحقیقاتی
  • دوره های یک ساله تا سه ساله تحصیلی.

برای ورود به‌ این‌ دوره‌ امتحانی‌ صورت‌ نمی‌گیرد، بلکه‌ با توجه‌ به‌ نمرات‌ دوره‌ Bachelor و معرف‌ها، پذیرش‌ صادر می‌شود. طول‌ این‌ دوره‌ بستگی‌ به‌ طول‌ مدت‌ دوره ‌Bachelor  دارد. بدین‌ صورت‌ که‌ یک‌ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ بعد از دوره‌ها ساله ‌Bachelor و ۲ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ بعد از دوره‌ سه‌ ساله ‌Bachelor  لازم‌ است.

شما می توانید درزمان گذراندن دوره تحصیلی خود، وارد رشته تحصیلی جدیدی به خصوص رشته های زیرگروه تجارت و بازرگانی ( البته در صورت ارائه سابقه کار مرتبط با رشته جدید) شده در دو رشته کارشناسی ارشد، تحصیل و از هر دو بطور جداگانه مدرک دریافت نمایید.

با آنکه سیستم ارزیابی دانشجویان معمولاً دارای استاندارد یکسانی است اما دانشگاه های استرالیا ضوابط خاص خود را نیز دارند. در این خصوص داشتن نمره بالای مدرک کارشناسی و ارائه سابقه کار مرتبط می تواند مفید می باشد.

نمره آیلتس برای ورود به کارشناسی ارشد بین ۶ و ۶٫۵ می باشد ( رشته های زیر گروه پزشکی می بایستی ۷ باشد).

Master of Research

همانطور که از نام آنها بر می آید، تمرکز اصلی خود را روی تحقیقات دارند و برای فارغ التحصیلی ارائه پایان نامه الزامی است.

آن دسته افرادی که تمایل دارند تحصیل خود را تا مقطع دکترا ادامه دهند پیشنهاد می شود که ارشد خود را نیز تحقیقاتی انتخاب کنند.

هر دانشگاه سیاستهای خاص خود را در زمینه ارائه این دوره ها و پذیرش دانشجو دارد. ولی عموما در استرالیا داشتن حداقل معدل ۶۵% از ۱۰۰% کارشناسی برای کارشناسی ارشد ضروری بوده و داشتن پیشنهاد تحقیق مناسب برای این مقطع بسیار ضروری است و دانشجو بایستی پیشنهاد مناسبی را به دانشگاه ارائه دهد.

PhD

 دکترا در استرالیا به دلیل برخورداری از سیستم آموزشی-پژوهشی با کیفیت بالا یکی از مهم‌ترین مقصدهای دانشجویان برای دوره دکترا در دنیا محسوب می‌شود. دوره دکترا در استرالیا به سه صورت زیر برگزار می‌شود :
  • PhD
  • Dphil
  • دوره‌های تخصصی‌تر Ed

PhD و یا DPhil ارائه می دهند که در هر دو صورت به مفهوم Doctorate of Philosophy می باشد. این مدرک به کسانی اعطاء می شود که یک رساله تحقیقاتی را در رشته تخصصی خود انجام داده باشند. علاوه بر یک پروژه تحقیقاتی٬ دوره های دکترا ممکن است شامل عناصر دیگری نیز باشند. گاهی این مدارک دارای عناوین تخصصی تری مانند EdD که در واقع Doctor of Education است می باشند. لازم به ذکر است که در مدرک دوره های دکترا عنوان رشته تخصصی نیز دیده می شود.

((  برا ی کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اخذ پذیرش استرالیا به ارکی اپلای مراجعه نمایید.))