برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

تحصیل در آلمان (شقایق)

  • مهاجرت تحصیلی آلمان:قسمت سوم

شقایق جبلی دامشکاه هوخشوله دارمشتات آلمان

نا م مصاحبه شونده: شقایق جبلی

کارشناسی : معماری دانشگاه غیرانتفاعی خیام مشهد

کارشناسی ارشد: معماری در هوخشوله دارمشتات آلمان (hochschule Darmstadt)

مدت زمان اقامت: یک سال و سه ماه

  • زبان و مدارک تحصیلی مورد نیاز پذیرش:

+پروسه یادگیری زبان المانی  به چه صورت بود؟

ابتدا یک دوره ی دو ترمه باید زبان می خواندم چراکه پذیرش مشروط داشتم. با مدرک B1  در ایران اقدام کردم ، دو ترم زبان از طرف خود دانشگاه در کلاس زبان دانشگاه گذراندم سپس وارد دانشگاه شدم.

پذیرش مشروط مدرک اولیه اش B1 است که برای پسر ها به دلیل نظام وظیفه B2 می باشد. در آلمان امتحان زبان دو حالت دارد یا Testduf یا DSA که در هر دانشگاه ها متفاوت است . برخی کلاس B2 , B3 برگزار میکنند، بضی ها B2 برگزار میکند ، سپس یک کلاس آمادگی DSA و بعد امتحان میگیرند به طور کلی با مدرک B1 و در صورتی که سرباز باشید B2 می توانید وارد پروسه تحصیلی بشوید.

البته قضیه زبان برای دانشگاه های مختلف متفاوت است .در این دانشگاه درهر ترم تحصیلی یک واحد زبان ارایه می شد اما دانشگاه هایی هم هستند مانند بوخوم(bochum university)و هنوفر(university hannover) که دوره زبانشان دو ماه است، یعنی دوره زبانی که من در یک سال گذراندم را فشرده تر، در شش ماه می گذراند.

  • شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش:
  1. شرایط اولیه شامل همان مراحل اولیه مدارک دانشگاه و ترجمه و.. است.
  2. زبان که پذیرش مشروط مدرک B1 میخواهد بعضی از دانشگاه ها Recommendation letter) یک توصیه نامه از طرف اساتید) میخواهند و بعضی از دانشگاه ها نمی خواهند .
  3. CV و پورتفولیو(portfolio)
  4. انگیزه نامه(Motivation letter) که باید توضیح بدهیم چرا آلمان؟ چرا این شهر؟ چرا ادامه تحصیل را انتخاب کردید؟ در واقع یک معرفی کلی از خودتان است به جز مطالبی که در CV  گفتیم ولی قطعا باید با CV  مطابقت داشته باشد.

+از چه طریقی اقدام کردی مستقیما با دانشگاه در ارتباط بودی یا با استاد و هزینه ها برای اقدام به چه صورت بود؟

من مسقیما با دانشگاه در ارتباط بودم .از ایران برای یک دانشگاه اقدام کردم ولی وقتی آمدم المان دانشگاهم را عوض کردم و در واقع اینجا مجددا برای دانشگاهی که الان در حال تحصیل هستم، از طریق یک موسسه ای به نام یونی اسیست (uni- assist)، اقدام کردم .

روش کار این موسسه به این صورت هست که مدارک را برایشان می فرستیم، به صورت کلی بررسی می کنند و معیاری برای خوبی و بدی ندارند فقط کامل بودن مدارک رو بررسی میکنند سپس مدارک رو خودشان برای دانشگاه می فرستند .

البته دانشگاه من به این شکل بود ولی خیلی از دانشگاه ها هم به این صورت نیست مثلا دانشگاه قبلی که اقدام کرده بودم از طریق این سیستم نبود.من ایران که بودم ۴-۵ تا دانشگاه اقدام کردم که هیچکدام به این شکل نبود .

در واقع از طریق موسسه یونی اسیست مدارک رو کامل می فرستیم ،بررسی میکنند و ۷۵ یور هزینه دارد که یک دانشگاه را شامل میشود و به ازای هر دانشگاه اضافه تر  20 -25 یورو افزایش پیدا میکند.

شهری که اول دانشگاه اقدام کرده بودم ، سمت شرق بود و پذیرش راحتتر بود، نرفتم. چون میخواستم حتما به همان ترم برسم ، اگر نمیرسیدم باید ۶ ماه دیگه صبر  میکردم .به همین دلیل ۴-۵ تا دانشگاه اقدام کردم و ۳-۴ دانشگاه هم پذیرش گرفتم از طریق پدیرش آن دانشگاه به سفارت رفتم ولی آلمان که آمدم ، چون نمی خواستم به سمت شرق آلمان بروم، شهر و دانشگاهم را عوض کردم.

+سیستم دانشگاه ها به طور کلی و  hochschule darmstadtبه چه صورت هست و چه تفاوت هایی دارند؟

فرق چندانی ندارد. برخی خیلی به رنک دانشگاه اهمیت میدهند دانشگاه هایی هستند که رنک بالاتری دارند که حدود ۹  تا دانشگاه داره المان ولی hochschule و دانشگاه فنی فرق خاصی با هم نداره تنها فرقشان این است که  دانشگاه فنی تیوری تر است و hochschule ها یک مقداری عملی تر هستند. مثلا ما در پروژه هایمان خیلی دیتل داریم و بیشتر عملی کار میکنیم. داشگاه های فنی خیلی عملی نیست و شما را بیشتر برای دکترا  اماده میکنند .که اینجا خیلی کسی دکتری معماری فکر نمیکنم بخواند چون خیلی احتیاجی نیست مگر کار تحقیقاتی بخواهد انجام دهد که بستگی به هدف فرد دارد که بخواهد وارد محیط های آکادمیک بشود یا خیر.

  • تجارب کاری :

+کار پیدا کردن و مهارت های موثر در این زمینه به چه صورت هست؟ 

بزرگترین مزیتی که آلمان دارد کار است کار زیاد است البته برای معماری نه خیلی. ولی بازهم کار هست (حداقل در این شهر اینطور است. ) ولی باید اقدام کرد.من همان ماه چهارم اقدام کردم، برای چند شرکت ایمیل فرستادم و سه مصاحبه رفتم که در دو مصاحبه  پدیرفته شدم و مصاحبه ای که پذیرفته نشدم هم به این دلیل بود که خیلی علاقه به آن کار نداشتم هر دو کار را یک ماه رفتم تا بتوانم راحت تر انتخاب کنم.در حال حاضر تقریبا یک سال است که در یکی از شرکت ها،در کنار دانشگاه، کار میکنم.

+ چه مهارت هایی برای پذیرش کاری مفید تر است؟چگونه برای کار اقدام کنیم؟

اوایل که امده بودم ،میشنیدم که باید با Vectorworks کار کنی که ما در ایران کار نمی کنیم ولی شرکتی که من  هستم با  ارشیکد کار میکنیم. بیشتر شرکت ها با ارشیکد و رویت کار میکنند . شرکتی که قبلا کار میکردم با اتوکد و اسکچاپ کار میکردند و در واقع هر شرکتی متفاوت است.

ولی به طور عمده ارشیکد و رویت و اتوکد و اسکچاپ کار میکنند. راینو خیلی کار نمیکنند، در دانشگاه کورس هایش برگزار میشود ولی در کارو شرکتها خیلی استفاده نمیکنند.

برای مصاحبه اسکیس دستی  ماکت از من نخواستند،  ایمیل زدم  و رزومه ام رو همراه با یک انگیزه نامه و یک درخواست کلی فرستادم .  روز مصاحبه هم پورتفولیو و نمونه های کاری که در ایران کار کرده بودم را بردم. ( البته میدانیم که نمونه هایی که ما در ایران کار میکنیم کاملا متفاوت است با اینجا و کار هایی که در دانشگاه انجام میدم کلا متفاوت با شرکت هاست و شرکت عملی تر است .در کار پیدا کردن به نظرم فقظ همان اقدام اولیه مهم است و خیلی کار سختی نیست.)

+مدرک هوخشوله(hochschule) یا دانشگاه فنی در کار پیدا کردن موثر است؟

شرکتی که من هستم بچه های دانشگاه فنی و هوخشوله در کنار هم کار میکنند. برخی میگویند که بر اساس  رنک دانشگاه شرکت ها  ممکن است  دانشگاه های فنی را بهتر جذب کنند ولی چیزی که من تا به حال دیدم اینطور نبوده .

  • هزینه های تحصیل ،کار و زندگی در المان

خیلی مهم است که کجای المان زندگی میکنید در شرق هزینه ها خیلی کمتر است و جایی که من هستم و تقریبا نزدیک مرکز هست و یک ربع با فرانکفورت فاصله دارد و جزوه شهر های خیلی دانشجویی محسوب میشه به همین دلیل خانه کم هست و هزینه خوابگاه کمی بیشترمی باشد. برای خوابگاه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه ،۹۰ یورو برای بیمه ،هزینه خورد و خوراک بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو که خیلی بستگی داره به سبک زندگی، توی همین شهری که من هستم از ۵۵۰ تا ۶۰۰ یورو میشه زندگی کرد تا ۱۵۰۰ یورو در حالت کلی دود ۷۰۰ تا ۸۰۰ یرو ماهانه هزینه میشود و هر چند ماه یک بار هم یک هزینه زیادی وجود دارد مثلا هر شش ماه یکبار هزینه دانشگاه هست که خب برای حمل و نقل و نقل می باشد. هزینه دانشگاه من هر شش ماه ۲۶۷ یورو است.

+خدمات در قبال این هزینه چیست؟

بخش عمده هزینه برای  حمل و نقل است.  (حمل و نقل  اینجا خصوصی است و هزینه اش زیاد می باشد. ) که با این هزینه و کارت حمل و نقل، در محدوده ای بیشتر از ایالت خودتان، رایگان می باشد.همچنین این هزینه شامل خدماتی مانند کتابخانه و خیلی خدمات دیگر که با همان کارت ارایه میشود، می باشد.

اگر در دانشگاه کار کنید پایه حقوق ۱۰ یورو است. ولی در شرکت بین ۱۰تا ۱۵- ۱۶- یورو می باشد. دانشجو در اینجا ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دارد، که میشود ۲۰ ساعت در ماه و اینکه در آمدی که خواهیم داشت از خرجمون بیشتر است و برای سفر ، پس انداز و هزینه های زیاد  6 ماه یکبار کافی است .خوابگاه من همان ابتدا ۱۰۰۰ یورو پیش پرداخت داشت .

+آیا از دانشگاه المان می شود بورسیه شد ؟

بله بورسیه می توان گرفت ولی به دلیل اینکه المان دانشگاه های رایگان زیادی دارد، خیلی رایج نیست. برای ارشد DAAD بورس ارایه میده .خیلی شرکت ها ممکن است بورسیه ارایه بدهند اما هزینه ها خیلی متفاوت هست و انقدری زیاد نیست .کمک هزینه تحصیلی برای دکتری خیلی رایج است  که خودش به عنوان کار محسوب میشه و از حداقل ماهی ۱۰۰۰ یورو شروع میشود.

من فقط دنبال بورسیه  DAAD  رفتم که به خاطرشرایط پست ایران و ریکامندیشن که میخواستند به دد لاین بورس نرسیدم ولی در کل به نظرم کار کردن بهتر از این است که بورس بگیرید چون کسی که اینجا دانشجو هست و کار میکندخیلی جلوتر از کسی هست که درسش تمام شده و تازه میخواهد به دنبال کار بگردد.

  • جمع بندی

+به طور کلی توصیه ای داری و اینکه از شرایط فعلی راضی هستی؟

هر کسی که میخواهد اقدام کند، خیلی تحقیق کند .چون مدل های مختلفی وجود دارد برای کار و تحصیل ،این که یک نفر انگلیسی زبان بخواهد بیاید ایجا درس بخواند یا المانی زبان، به خود شخص و هدفش بستگی دارد. من دوستانم در المان هستند که انگلیسی درس میخوانند . مخصوصا سمت غرب و جنوب خیلی راحت انگلیسی صحبت میکنند و کاملا روان هستند و مشکلی نیست و لی خب قطعا برای کار کردن بهتر است که المانی بدانیم. ولی اینکه انگلیسی زبان بیاید المان و بعد اینجا المانی بخونید ی راه هست اینکه اینجا زبان المانی را ادامه بدهید و بعد وارد دانشگاه بشوید یک راه هست، اینکه ایران، المانی رو کامل بخوانید و بعد وارد دانشگاه بشوید یک راه هست.

به طور کلی راه های مختلفی وجود دارد که به شرایط و نظرشخصی فرد بستگی دارد. شخصا زمانی که میخواستم مهاجرت کنم خیلی مردد بودم که فکر میکنم همه همین هستند ولی شرایط خیلی از چیزی که فکر میکردم بهتر و راحت تر بود.سختی هایی دارد که به نظر من ۱۰۰ در ۱۰۰ ارزشش رو داره اگر شرایطش رو دارید و دوست دارید حتما انجام دهید.

با آرزوی موفقیت