برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

مصاحبه دانشگاه بریتش کلمبیا

فرانه لیسانس دانشگاه تهران و دانشجوی دانشگاه UBC  در رشته maser of architecture  :

روند پذیرش

از تابستان شروع به خواندن ایلتس کردم و اواسط مهر  بعد از آزمون ایتس ایلتس ، شروع به بستن پرتفولیو کردم که پیشنهاد میکنم شما زودتر شروع کنید. از آنجا که برای آمریکا هم اقدام کرده بود بعد از پورتفولیو در آزمون  GRE هم شرکت کردم.(GRE  برای کانادا اجباری نیست ولی می تواند کمک کند اگر نمراتتان پایین باشد.)

بعد از آزمون GRE، شروع به نوشتن CV  وSOP  که معمولا همه جا می خواهند کردم.من وکیل نگرفتم و همه مراحل را خودم از طریق ارتباط با سایت دانشگاه انجام دادم.ولی شاید ارتباط گرفتن با اساتیدی که به زمینه تحقیقشان علاقمند هستید نیز خوب باشد.

روند درخواست کمی زمان بر است.معمولا سایت همه دانشگاه ها یک قسمت برای  Admition دارد و راجع به همه جزییات نیز توضیح داده اند. من ۱۲-۱۳ دانشگاه اپلای کردم و نهایتا بین UCLA و UBC به دلایل مالی و رفت و آمد UBC را انتخاب کردم تنها مشکل کانادا آب و هوا بود که بریتیش کلمبیا خیلی هم بد نیست.

 تاریخ شروع ترم ها

در دانشگاه بریتیش کلمبیا شروع ترم ها از شهریور و دی ماه است و تا ۱۵ فروردین ترم تمام می شود.بعد وارد ترم تایستانی می شویم که البته اجباری نیست.

اخذ فاند

فاند بیشتر به رشته هایی که Research دارد، تعلق میگیرد و چون رشته معماری خیلی Research نسیت معمولا خیلی فاند نمی دهند.  بریتیش کلمبیا  دوره ای دارد که Research است و کمی طولانی تر و فاند می دهند ولی خیلی کم دانشجو میگیرند

ولی به طور کلی همیشه فرصت TA RA  وجود دارد و  هر ترم در سایت قرار میدهند و می توانید به راحتی اپلای کنید و حق الزحمه خوبی هم می دهند. و از آنجا که بریتیش کلمبیا لیسانس معمای ندارد و از فوق لیسانس شروع میشود بنابرین برای ما که دارای پیش زمینه معماری هستیم TA  ،فرصت خیلی خوبی است.همچنین دانشجویانی که لیسانس معماری دارند ،این مزیت را دارند که برخی از واحد ها را نگذرانند.(Advance placing ) البته  برخی جاها Advance placing  میدهند برخی خیر.

شما می توانید برای درس های خودمان urban design، landscape و enviromental design(دوره ای دو ساله که از سال دوم یا سوم لیسانس می توانند بردارند)، به عنوان TA  کار کنید.

علاوه بر این کار های دیگری هم در دانشگاه وجود دارد مانند تکنسین لیزر کاتر ، پرینتر و… چرا که در اینجا دانشجویان خودشان    لیزر کات  ماکت سازی . پرینت را انجام میدهند، و شما می توانید تایم هایی در آنجا حضور داشته باشد به بجه ها کمک کنید.

پرتفولیو

پرتفولیو بیشتر گرافکی است و کار های عملی که انجام داده اید در آن قرار میدهید. مدارک پرتفولیوی من شامل:

 • تعدادی ورکشاپ و مسابقه شرکت کرده بودم و سازه اجرا کرده بودیم(  کار عملی )دقت کنید که اینجا از کار های خارج ار برنامه استقبال میکنند.
 • کار ها و طراحی های مرتبط با معماری ایرانی و اسلامی  که خیلی برایشان جالب است.
 • من سابقه کارکارآموزی را در  cv  گذاشتم، سابقه کار شاید برای درس خوند خیلی کمک نکند ولی برای کار کردن خیلی خوب است سابقه کار مخصوصا در دفتر معماری.

رزومه  یا CV

رزومه لیستی از کارهایی است که تا به حال انجام داده اید، مانند شرکت در مسابقه ، کار حرفه ای یا کار آموزی شرکت در ورک شاپ ها و..به علاوه ی یک بخش شخصی راجع به برنامه های بعدی ،زبان هایی که بلد هستید ، علایق مرتبط با رشته ، نرم افزار هایی که بلد هستید دقت کنید شما در CV باید نشان دهید که به چیزی علاقه مند هستید و به دنبال آن می آیید.

نکته:  از آنجا که معماری یک رشته هنری  است، استایل رزومه و پرتفولیو نیز موثر است.

امتیاز بندی معدل

معمولا هر دانشگاه نمره حداقلی(GPA) برای معدل در نظر میگیرد که برای رشته ما فکر میکنم ۳٫۵ بود ولی به طور کلی بهتر است برای اطلاعات دقیق به سایت دانشگاه مراجعه کنید.

معدل من ۱۸٫۶۲ بود ولی به طور کلی معدل خیلی اهمیتی ندارد و شما باید شرایط حداقلی را داشته باشید آنچه مهم تر است نوشتن CV و  SOP  است.

SOP

برخی از دانشگاه های دو sop می خواهند و برخی یکی ،  برای اکثر دانشگاه ها معمولا یک sop  کافی است که مجموع دو بخش است:

 1.   پیش زمینه ای از شما می خواهند شامل کارهایی که در طول زندگی انجام داده اید.(ترجیحا در راستای حرفه و رشته تحصیلیتان)
 2. درآینده برنامه تان چیست؟ که بسته به رشته ای که می خواهید اپلای کنید  می تواند تخصصی تر باشد( Research )یا کلی تر باشد . و به طور کلی مقصود این است که بدانند شما به چه هدفی قصد اپلای دارید. sop در واقع جایگزین مصاحبه حضوری است.و باید به وسیله آن اثبات کنید که چرا من برای دانشگاه شما مفید هستم.

لحن SOP:

بهتر است لحن نوشته نه خیلی فرمال و نه خیلی خودمانی باشد. من پیشنهاد میکنم که داستان گونه باشدو برای مخاطب انگیزه اجاد کند تا ۱۰۰ کلمه را بخواند.

من SOP ام را به صورت داستان گونه نوشتم و سعی کردم همه قسمت های زندگی ام را به هم ربط و به معماری ربط دهم حتی مسافرت هایی که رفته بودم که این کار به جذابت نوشته می افزاید.

بهتر است که نمونه هایی که دوستانتان، حتی از رشته های دیگر انجام داده اند را بگیریدو الگو بگیرد می توانید یک سری نکات روتین را هم از اینترنی به دست بیاورید.ولی در عین حال باید سعی کنید خاص باشد.

یکی از مزیت های ما معماری ایرانی و اسلامی است که می تواند خیلی نکته مثبتی باشد و یا حتی می توانید بگوید،من میتوانم این کار را به برنامه شما اضافه کنم.

شخصی سازی SOP:

لازم نیست برای چند دانشگاه چند SOP مختلف بنویسید . شما می توانید  یک SOP را برای خودتان  و دانشگاه مورد نظر شخصی سازی کنید

 • یک سری کلمات کلیدی  در آن بگذارید مثلا من نوشته بودم که به computer shell design  علاقه دارم و این کلمه و کلمات مرتبط را در  SOP آورده بودم.
 • از قبل یا مراجعه به سایت دانشگاه و یا ویدیو های مرتبط با دانشگاه مطالع کنید و ببینید بیشتر روی چه چیزی تمرکز دارند مثلا من که به ونکور آمئم اینجا بیشتر روی موضوعات مربوزط به طبیعت تمرکز دارند برا همین اگر شما این مساله در sopn  بیائرید نشان میدهد که تحقیقاتتان را کرده اید و آگاهانه اپلای میکنید.

هزینه ها

هزینه دانشگاه که در سایت دانشگاه قرار دارد برای هر رشته و دانشگاهی متفاوت و مشخص است.شهریه رشته من شهریه سالانه ۴۰۰۰۰ دلار است به طور کلی شهریه رشته معماری را یا بر اساس  cours دریافت می کنند و یا به سه قسظ تقسیم میشه در سال سه قسط پرداخت میکنید. (یکی اول ترم پاییز یکی اول ترم زمستان و یک هم اول ترم تابستان ولی نکته این است که حتی اگر تابستان واحد هم برندارید باید پول را بپردازید.)

هزینه زندگی

ونکور شهر نسیتا گرانی است ولی اگر بگردید می توانید خانه با قیمت مناسب و یت خوابگاه هم پیدا کنید ولی خوابگاه چون درخواست زیاد است، کمی طول میکشد(ممکن است یک سال تقریبا طول بکشد)ولی ایجا خوابگاه خیلی زیاد هست و بریتیش کلمبیا ۸-۹ تا خوابگاه داردو احتمال اینکه بتواند خوابگاه بگیرید بیشتر است.

 • هزینه خورد و خوراک: حدود ۳۰۰ دلار ماهیانه تقریبا مناسب است
 • پول بیمه:ثابت است و تقریبا ماهانه ۴۰ دلار است
 • پول خط تلفن: برای من حدود ۵۰ دلار است و خوب است
 • قیمت خانه: هم از ۵۰۰-۶۰۰ دلار شروع میشه تا ۱۶۰۰ دلار،خانه های خوب در رنج ۷۰۰- ۸– هم پیدا میشود.
 • اپلای فی و هزینه های ویزا :اپلیکشن فی ها معمولا حدود ۱۰۰ -۱۵۰ دلار هستند و فکر میکنم اگر برایشان  توضیح دهید که پول نداید ممکن است پولتان را پس بدهند چون معمولا درک میکنند.
 • ویزا :حدود-۲۰۰ ۱۰۰ دلار برای انگشت نگاری و فرستادن اپلیکشن

در آمد ها

کاردانشجویی

ویزای دانشجویی کانادا به دانشجو های فوق بین المللی  اجازه ۲۰ ساعت کار میدهند و کاره نیمه وقت به حساب می اید  میتوانید  oncampus  و یا  off capuse  کار کنید on campus  محدودیت زمانی ندارید ولی در  off campuse  باید ۲۰ ساعت را رعایت کنید  مگر اینکه بین دو ترم باشد  که زمان زیادی نیست (یک الی دو هفته است بریک بین ترم اول و دوم پاییز یکم زیاد است که بیست روز است )و می توانید فول تایم ۴۰ ساعت کار کنید.

کار در شرکت معماری

پایه حقوق ۱۱ تا۱۲ دلار ساعتی است ولی  شرکت به کار آموز ها  بیشتر حقوق میدهد و میتوان با آن هزینه زندگی را فراهم کرد.

مهارت مورد نیاز

نرم افزار ها

نرم افزار های رایج در اینجا:

 • اتوکد
 • راینو: در اینجا خیلی مرسوم است و کورس های گرس هاپر و ایلاستریتر داند
 • ایلاستریتور : از راینو خروجی ایلاستریتور میگیرند و آنجا درست  میکنند.

نکته:سبک ارایه در اینجا بسیار ساده می باشد. شیت سفید ساده همراه با رندر ها مینیمال

اقامت پس از تحصیل

خیلی سخت نیست و از آمریکا راحتتر است شما باید به اندازه طول دوره تحصیلیتان کار کنید و بعد برای ویزا اقدام نمایید. برخی ترجیح میدهند بروند سمت مونترال و کبکب که زودتر PR میدهند( ویزای دایمی)  ولی در آن صورت باید فرانسه هم باید بخوانیم  .

 سوالات

کاری که بعد از تحصیل انجام میدهیم باید حتما مرتبط باشد؟

بله برای گرفتن pr باید مرتبط باشد

 چه موضوعاتی برای مقاله و پزوهش مهم است؟

PASIVE DESIN  ساختمان نت زیرو انرژی

شرایط دکتری چیست ؟

بریتیش کلمبیا برای معماری دکتری ندارد ولی برای دکتری با یکی از استایدیذ که به مهندسی  کربوط است ریسرچ بر میدارند و بین رشته است و معماری معماری نیست. باید دید کجا ها دکتری دارند.

رنج ریز نمرات لیسانس چقدر موثر است؟

معمولا حداقل ها در سایت هست فکر میکنم برای بریتیش کلمبیا ۳٫۵  باشد ولی در درجه اول پورتفلیو و  SOP  اهمیت دارد و ریز نمرات و معدل خیلی تعیین کننده نیست.